Fire-akslet tip-trailer hos entreprenørforretning har automatisk rullepresenning
Fredag 25. august 2023 kl: 11:38
Af: Redaktionen
Sejlstrup Entreprenør Forretning A/S, der har hjemsted i Sejlstrup i det nordvestlige Vendsyssel mellem Løkken og Hjørring, har fornyligt været en tur syd for Fjorden for at hente en ny fire-akslet tip-trailer hos Lastas i Hedensted
Om den nye fire-akslede Kel-Berg tip-trailer:
Chassis-opbygning:
- Stærke tværvanger og forstærkninger
- Længdevanger opsvejst i boks-profil
- Cyklistværn i begge sider
- Udvendig, tophængt bagklap med pneumatisk åbne- og lukkesystem
- Sider fremstillet i 40 mm alu-profiler med 2,5 mm indvendig og 2,0 mm udvendig tykkelse
- Bunden er fremstillet af 7 mm alu-plade
- Monteret 15 mm kunststof på bunden og 10 mm kunsstofplader indvendig på siderne i 1.250 mm højde
- Underkøringskofangeren er beklædt med plast
- Bagklap med i bagklap
- Venstre side er tredelt og oplukkelig øverst
- Udtag for luftpistol i venstre side bagerst
- Kel-Berg værktøjskasse i venstre side
Den fire-akslede Kel-Berg trailer er leveret med fire ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser. Fjerde aksel er løftbar og selvstyrende og forsynet med akseltrykmåler.
Den nye trailer er leveret af Jan Bertelsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
Sejlstrup Entreprenørforretning A/S:
Sejlstrup Entreprenørforretning A/S blev grundlagt i 1956 med opgaver indenfor landbruget. I 1970’erne blev der færre af disse opgaver og flere inden på entreprenørområdet. Derfor valgte virksomheden at sadle om. Ved tilkøb af Vrå Mørtelværk blev Sejlstrup Entreprenørforretning A/S leveringsdygtig af mørtel, grus, pyntesten og skærver til byggemarkeder og tømmerhandler. I 1990’erne fik Sejlstrup Entreprenørforretning A/S et mobilt knuseanlæg til nedknusning af beton og murbrokker, som efterfølgende genbruges til vejmaterialer. Sejlstrup Entreprenørforretning A/S, der i dag drives af anden generation, råder over 20 lastbiler, der primært er beskæftiget med transport af løse materialer. Derudover beskæftiger virksomheden sig med kørsel med blokvogn og gyllekørsel.
Om Sejlstrup:
Landsbyen Sejlstrup - "Sighaels-torp" - inderholder efter, hvad man kan læse på Wikipedia, formentlig navnet på grundlæggeren af herregården Sejlstrup Gård. Til herregården hører sognekirken Sejlstrup Kirke, der er bygget i romansk tid omkring år 1100-1200-tallet. Den kaldtes tidligere Sejlstrup Kapel og er sandsynligvis bygget som kapel for hovedgårdens beboere og fæstere under den.
Stednavne som Sejlstrup stammer fra omkring 1000-tallet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Når man ikke kan køre under...
- Kronprinsen var med de sidste motorkøretøjer over den gamle bro over Storstrømmen
- Transportvirksomhed tog tre to-akslede trailere med gardiner
- Balance mellem mænd og kvinder skaber basis for et godt arbejdsklima
- Landtransport med fokus på vand har fået fire nye gardintrailere
- Speditører ser gode takter i regeringsgrundlag, men kan ikke finde transport og logistik mangler
- Speditionsvirksomhed er blandt Danmarks bedst ledede virksomheder
- Godstransporten skal højere op på den politiske dagsorden
- Udenlandsk lastbilchauffør kørte mod færdselsretningen
- Fællesråd for landdistrikter peger på et markant løft af den kollektive trafik
- Vognmandsorganisation har en klar forventning om samarbejde med den nye transportminister
- Den nye transportminister er uddannet sygeplejerske
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




