Tre-akslet trækker er sendt til Hedehusene med ekstraudstyr
Tirsdag 20. juni 2023 kl: 15:27
Af: Redaktionen
For nylig leverede Nyscan Trucks, der har hovedsæde i Køge og DAF-forhandler, nøglerne til en tre-akslet DAF XG+-trækker med lidt ekstra af det meste til L.J. Transport i Hedehusene
Den nye DAF XG+ er udstyret med en 13-liters motor på 530 hk og en 12-trins TraXon-gearkasse med automatiseret gearskifte. DAF'en er udstyret med et bredt udvalg af ekstraudstyr - herunder Efficiency Plus-pakken, som inkluderer en GPS-styret intelligent fartpilot, DAF Corner Eye og Executive-pakken, der tilføjer drejefod på chaufførsædet, en elevationsseng med topmadras og indvendig LED-belysning. Derudover er der også monteret tryklufthorn, fuld LED-for- og baglygter med "matrix" effekt, digitalt udsynssystem og meget mere.
Hos Øgaard i Ejstrupholm i Midtjylland har man derudover forbedret DAF'en med følgende:
- Aluminiumssideskørter med sidemarkeringer og trin
- Fuldt aluminiumsdørk og aluminium på galgen samt trekanter dækket med aluminiumsdørk
- Dobbelt baglygter og aluminiums-bagende med arbejdslygter
- 6 stk. arbejdslygter, slingrelygter, SAT-lysskilt og positionlys på førerhustag
- Ildslukkere ved spoilersæt og røde markeringslygter på spoilersæt
- Høj solskærm med positionslys, underlæbe og vindafvisere fra Solarguard med mere
Derudover har Nyscan Trucks’s opbyggere monteret:
- 2 stk. dobbeltburner i frontgitteret
- Norges-bogie
- iPad-holder
- Walkie-talkie
- Træskoholdere med mere
Hos In-truck i Padborg har førerhuset indvendigt gennemgået en stor makeover, hvor den er blevet plysset med mørkebrunt og hvidt læder, og plastikdele er blevet lakeret i samme brune farve. Der er også blevet monteret spejlglas i hver side. Derudover er der blevet fremstillet nye gardiner, puder og sengetæppe, der matcher designet.DAF’en er blevet lakeret i sort/hvid og monteret med L.J. Transports blå detaljer.
L.J. Transport tilbyder et bredt udvalg af transporttjenester, herunder transport til underholdningsbranchen, herunder koncerter både indenlands og udenlands - først og fremmest i Skandinavien.

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Elektrisk varebil kommer i en mere kompakt udgave
- Brug en aktivitetserklæring til tilbageregistrering af takografdata
- Olie udgør over halvdelen af energiforbruget i 17 brancher
- Færgerederi vil behandle egne og andre speditørers kunder ens
- Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Pakkebud var også pakketyv
- Formand for transportfond takkede af i maj
- Transportfond har fået nyt bestyrelsesmedlem
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Samarbejde mellem lastbilleverandør og uddannelsescenter skal styrke driftsøkonomien
- Transportkoncern med selskaber i otte lande øgede aktiviteterne og løftede resultaterne
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



