Bekendtgørelse om offentligt tilgængelig infrastruktur for energi
Onsdag 25. januar 2023 kl: 12:02
Af: RedaktionenFærdselsstyrelsen har sendt en bekendtgørelse om krav til offentligt tilgængelig infrastruktur for brændstoffer og alternative drivmidler m.v. i høring. Høringsfristen er 20. februar
Færdselsstyrelsen oplyser, at den nuværende bekendtgørelse nr. 1074 af 28. juni 2022 om krav til offentligt tilgængelig infrastruktur for brændstoffer og alternative drivmidler m.v. indeholder bestemmelser om tilsyn for en begrænset del af bekendtgørelsen.
Desuden er det på nuværende tidspunkt ikke muligt at udstede påbud eller bødestraf, hvis reglerne i bekendtgørelsen ikke overholdes.
Formålet med det nye udkast til bekendtgørelse er at udmønte bemyndigelsesbestemmelserne om tilsyn, påbud og straf i lov nr. 412 af 4. april 2022 om infrastruktur for alternative drivmidler til transport (AFI-loven).
Formålet med det nye udkast til bekendtgørelse er at udmønte bemyndigelsesbestemmelserne om tilsyn, påbud og straf i lov nr. 412 af 4. april 2022 om infrastruktur for alternative drivmidler til transport (AFI-loven).
Udkastet til bekendtgørelsen præciserer herudover videregivelse samt beregning m.v. af prisdata, og der er foretaget få konsekvensrettelser og redaktionelle justeringer.
Høringsfristen er mandag 20. februar.
Færdselsstyrelsen forventer at bekendtgørelsen træder i kraft lørdag 1. april 2023.
Interesserede kan se udkastet til bekendtgørelsen her:
Høringsfristen er mandag 20. februar.
Færdselsstyrelsen forventer at bekendtgørelsen træder i kraft lørdag 1. april 2023.
Interesserede kan se udkastet til bekendtgørelsen her:
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transportvirksomhed i Herning har sat en krog i elektriske transporter
- Transportvirksomhed i Kolding har fået sit eget navn
- Den nye Storstrømsbro er klar til de første trafikanter til februar
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Færdselsstyrelsen ændrer praksis med tilsyn for at skabe større effekt
- Hollandsk distributionsbil er en alsidig distributionslastbil
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- EU-Kommissionen har skiftet kurs - lastbiler bliver undtaget
- Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop
- Verdens største batterielektriske hurtigfærge har fået gang i motorerne
- Motorvejstilslutning ved Horsens spærres i en måned efter nytår
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



