Nordjysk fagbladskoncern har købt to konkurrerende transportmedier
Torsdag 22. december 2022 kl: 09:41
Af: RedaktionenNordiske Medier A/S, der er en del af Det Nordjyske Mediehus A/S, som i sidste led er ejet af Aalborg Stiftstidendes Fond, har købt to magasiner inden for transportområdet - Lastbilmagasinet og Transport Today
De to magasiner blev indtil salget udgivet af Danske Transport Medier A/S, der havde hjemsted i Skanderborg. Danske Transport Medier A/S var i næste led ejet 100 procent af holdingselskabet Routhe Holding ApS, som igen var ejet 100 procent af Jeanette Routhe Holding ApS.
I forbindelse med købet af Lastbilmagasinet og Transport Today skrev administrerende direktør for Nordiske Medier A/S, Jesper Hansen, følgende på twitter:
"Så har vi i Nordiske Medier købt to magasiner indenfor transport og logistik, nemlig Lastbil Magasinet og Transport Today. Vi glæder os til at gøre magasinerne endnu stærkere på print og digitalt til fordel for læsere, brugere og annoncører".
Nordiske Medier A/S, der i forvejen udgiver flere medier på transportområdet - Søfart, Transportmagasinet, Motormagasinet og Fremtidens Logistik - oplyser, at fire redaktionelle medarbejdere og en annoncesælger følger med ved overtagelsen af Lastbilmagasinet og Transport Today.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Bestanden er vokset med 450
- Nyregistreringerne er steget med 32 procent
- Antallet er steget med 746 procent
- Juni markerede sig med en fremgang på 37 procent
- Prisen på dieselolie var højest i januar
- Fire-akslet tip-trailer har med åbenbar side og automatisk rullepresenning
- Fredag 11. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Shipping-koncern skifter 600.000 liter fossil diesel ud med biodiesel
- Rumænsk chauffør kan se frem til bøde på 30.000 kroner
- Transportvirksomhed i Kolding med over 100 medarbejdere er gået konkurs
- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |