Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Ledighed blandt nyuddannede faglærte når laveste punkt i 14 år

Torsdag 8. september 2022 kl: 09:18
Af: Redaktionen

Ledighed blandt nyuddannede faglærte når laveste punkt i 14 år

3,9 procent af de nyuddannede faglærte var ledige et halvt år efter endt uddannelse i 2021. Det er det laveste niveau siden 2008, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd. Det fremgår af analysen, at akademikerne fortsat halter bagefter faggrupper med en kort eller mellemlang uddannelse

De seneste års økonomiske opsving har for bidraget positivt til beskæftigelsen, hvilket smitter af på de nyuddannede. Det fremgår af en ny analyse fra Arbejderbevægelsen Erhvervsråd.


Særligt hos gruppen af faglærte ses den positive fremgang, hvor andelen af nyuddannede, der var ledige et halvt år efter endt uddannelse er faldet fra 8,7 procent i 2020 til 3,9 procent i 2021. Det er det laveste niveau siden 2008.


- Det går godt for beskæftigelsen i Danmark, og der er rift om de faglærte. Det smitter af på tallene. Ikke siden før finanskrisen har andelen af ledige nyuddannede faglærte været så lav som i 2021, siger Mie Dalskov Pihl, der er chefanalytiker og projektchef i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.


- Vi ser ind i et fremtidigt arbejdsmarked, hvor manglen på faglært arbejdskraft er stor. Den efterspørgsel bliver endnu større, hvis vi skal nå i mål med den grønne omstilling. Den rekordlave dimittendledighed blandt nyuddannede faglærte tydeliggør den udvikling, siger hun videre.


Akademierne halter fortsat efter
Den samlede gruppe af nyuddennede, der er ledige et halvt år efter endt uddannelse er faldet fra 15,3 procent i 2020 til 8,5 procent i 2021. Ikke siden før finanskrisen har ledighedskøen blandt nyuddannede ligget så lavt.


Ser man på forskellen mellem hoveduddannelsesgrupperne, så er det fortsat blandt de nyuddannede akademikere, at man finder den største dimittendledighed.


13 procent af de nyuddannede akademikere fra 2021 var ledige 26-29 uger efter endt uddannelse.


Blandt nyuddannede med korte videregående uddannelser var det cirka 10 procent, mens det blandt de nyuddannede med en professionsbachelor var 8,5 procent, der var ledige et halvt år efter endt uddannelse.


- Selvom vi ser færre nyuddannede, der er ledige på tværs af alle uddannelsesgrupper, er der stadig stor forskel på ledigheden hos den faglærte og akademikeren, siger Mie Dalskov Pihl og fortsætter:


- Også inden for de enkelte fagområder er der fortsat markante forskelle. Hver femte nyuddannede akademiker inden for humaniora og kunst var ledig et halvt år efter endt uddannelse, mens det gjaldt hver trettende inden for økonomi og jura.


Analysens hovedkonklusioner:
  • 8,5 procent af de nyuddannede fra 2021 var ledige et halvt år efter endt uddannelse. Til sammenligning gjaldt det for 15,3 procent af de nyuddannede fra årgangen før. Det er første gang siden før finanskrisen at andelen af ledige blandt nyuddannede har ligget så lavt som den gør nu.
  • Både blandt nyuddannede faglærte og personer med en videregående uddannelse begynder færre nu karrieren i ledighed
  • Der er stadig markante forskelle på de forskellige uddannelsesgrupper. 13 procent af de nyuddannede akademikere fra 2021 var ledige et halvt år efter endt uddannelse. Til sammenligning gjaldt det kun for 3,9 procent af de nyuddannede faglærte
  • Selvom der er færre nyuddannede, der er ledige på tværs af alle fagområder, så er der markante forskelle. Hver femte nyuddannet akademiker fra 2021 inden for humaniora og kunst var ledig et halvt år efter endt uddannelse. Inden for økonomi og jura gjaldt det hver trettende

Interesserede kan læse AE's analysen her:









Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fyrværkeri blev sendt som pakke
- - Det er både respektløst og uansvarligt
- Samråd om vejafgift er på Folketingets tv
- Et halvt ton nikotinposer var skjult i 16.000 dåser
- Vognmand i Holte havde sin nye bil på udstilling
- En af transportbranchens vigtigste kampe er et opgør med administrativt bøvl og urimelige afgifter
- Renovationsselskab fik Transportens Lærepladspris 2025
- Arbejdsgiverformand fortsætter
- Lavere aktiviteter i Tyrkiet påvirkede godsmængderne hos rederikoncern
- Varebiluddannelse kører ind hos kursusudbyder i Esbjerg
- Fredag 12. september 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Britiske operatører kårer atter DAF til årets flådelastbil

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst