Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Færdselspolitiet tjekkede traktorer i høsttiden

Fredag 26. august 2022 kl: 09:54
Af: Redaktionen

Generelt har landmændene i Syd- og Sønderjylland godt styr på reglerne på området. Sådan lyder det fra Syd- og Sønderjyllands Politi, som har været ude på vejene for at tjekke traktorer og andre maskiner, der er i brug i høsttiden

Selvom landmændene i det syd- og sønderjyske område generelt har styr på reglerne, måtte færdselsbetjentene have bødeblokken fremme i alt 40 gange i forbindelse med en kontrol onsdag i denne uge.


Politiet oplyser, at en god håndfuld af sagerne var bifangst, hvor en fører af en personbil for eksempel kørte uden kørekort.

I 10 tilfælde havde landmændene glemt at montere den orange advarselstrekant på traktoren, der ellers er obligatorisk, når man kører i langsomme køretøjer.

 
I yderligere ni tilfælde blev det til en bøde og et klip i kørekortet på grund af mobil-snak under kørslen. Og de resterende bøder fordeler sig over en bred vifte af sagsområder - blandt andet traktorkørsel uden førerret og manglende sikring af adskillelsen mellem traktor og vogn.
 




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Myndigheder fandt 1,2 milliarder falske euro i postforsendelser
- Bødeudskrivelse for manglende betaling af vejafgift er suspenderet
- Is faldt fra lastbil og ødelagde forrude på varebil
- Rampe til færge blev hejst op af vandet og sat på plads
- Samsø-virksomhed fik gardintrailer med fast tag inden sneen faldt
- Fusk med grisetransporter fra Danmark fortsætter
- Betjent er uden for livsfare
- Biler og cykler på blive på Fanø
- Vognmand i Langeskov har fået to nye stjerner
- Tilbageholdelse af udenlandske køretøjer og rimelige bødesanktioner er på vej
- Sidste postmåling i 2025 viste, at posten kom frem
- Havneselskab investerer i nye kontrolfaciliteter i Fredericia

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst