Færdselspolitiet tjekkede traktorer i høsttiden
Fredag 26. august 2022 kl: 09:54
Af: RedaktionenGenerelt har landmændene i Syd- og Sønderjylland godt styr på reglerne på området. Sådan lyder det fra Syd- og Sønderjyllands Politi, som har været ude på vejene for at tjekke traktorer og andre maskiner, der er i brug i høsttiden
Selvom landmændene i det syd- og sønderjyske område generelt har styr på reglerne, måtte færdselsbetjentene have bødeblokken fremme i alt 40 gange i forbindelse med en kontrol onsdag i denne uge.
Politiet oplyser, at en god håndfuld af sagerne var bifangst, hvor en fører af en personbil for eksempel kørte uden kørekort. I 10 tilfælde havde landmændene glemt at montere den orange advarselstrekant på traktoren, der ellers er obligatorisk, når man kører i langsomme køretøjer.
I yderligere ni tilfælde blev det til en bøde og et klip i kørekortet på grund af mobil-snak under kørslen. Og de resterende bøder fordeler sig over en bred vifte af sagsområder - blandt andet traktorkørsel uden førerret og manglende sikring af adskillelsen mellem traktor og vogn.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Japansk bilkoncern vil være med i svensk-tysk brintsamarbejde
- Den største havn ved Limfjorden håndterede sidste år 2,4 millioner ton gods
- Nyt design skal sikre færgerampe mod at falde ned
- Cyberangreb overhaler arbejdskraftmangel som transportbranchens største AI-barriere
- Cyklist overså vigepligt og ramte skraldebil
- Stop østrigske kørselsrestriktioner
- Åben trailer har fire aksler og truck-beslag bagerst
- Svensk lastbilproducent har syv modeller med fem stjerner
- Nye fem-stjernede resultater i Euro NCAP-test
- Det første metrotog er tilbage efter modernisering i Rotterdam
- Fynsk havn nåede en nettoomsætning på 311 millioner kroner
- Sydjysk fjordhavn viste fremgang på både gods og økonomi
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



