Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Entreprenør er steget om bord i et nyt vogntog

Fredag 19. august 2022 kl: 13:44
Af: Redaktionen

Entreprenør er steget om bord i et nyt vogntog

Opbyggervirksomheden Sawo har fornyligt leveret et vogntog bygget op over en Volvo FM400 forvogn med tripple bogie til Entreprenørfirmaet Bo Rasmussens Eftf. A/S i Stege. Vogntoget er en kombination af flere Sawo-afdelingers indsats. Den fireakslede Volvo FM500 X4 tridem-forvogn er opbygget i Sawo's afdeling i Støvring, mens kærren er bygget og leveret af Sawo's afdeling i Stokkemarke på Lolland, som har stået for slaget af hele opbygningen

Vogntoget, der er i fuld drift, er opbygget med en 30 tm Hiab X-HiPro 302 EP-5 CD-kran bag førerhuset. Kranen har en rækkevidde på 15,1 meter og fastmonterede støtteben. Der er hydraulisk udskydbar kofanger på opbygningen, der betjenes med hejsets fjernbetjening.


Wirehejset er et SawoCLF326S-3W, som har fået følge af et Nopa CPL320 containerlad og en Kinshofer KM 602U sandgrab på 650 liter til kranen.


Kærren, der har liftfunktion på forakslen, er en tre-akslet Nopa KTS240 med automat- og svenskerbagsmæk. 


Entreprenørfirmaet Bo Rasmussens Eftf. A/S udfører alt indenfor entreprenørarbejde. Derudover tilbyder de vognmandskørsel såsom levering/aflæsning med tip af grus, sten og jord samt containerudlejning.





Klik venligst

© Copyright 2023 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Lastbil kørte ind i siden af personbil - fører af personbil mistede livet
- EU's ministerråd har vedtaget sin holdning til Euro 7-forslag
- Dagligvarekæde har bestilt 30 el-lastbiler
- Elektrisk kran i Top 1 er klar i Thy
- Færdselsstyrelsen sender bekendtgørelse om cabotagekørsel i høring
- Paris kom til Randers i en T-udgave
- 65-årig mand kørte ind i parkeret lastbil
- Terminal får 28 nye ladepunkter til mindre distributionsbiler
- El-lastbil kører ud fra ny terminal i Norge
- Politiet sætter særligt fokus på de bløde trafikanter i denne uge
- Logistikvirksomhed i Greve har taget fat i en ny tre-akslet kølebil
- Toldere har fundet 1,2 ton narko i år - tæt på det samme som hele sidste år

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst



Klik venligst