Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Lastbilbestanden blev mindre i juli

Torsdag 11. august 2022 kl: 09:53
Af: Redaktionen

Lastbilbestanden blev mindre i juli
(Kilde: Bilstatistik, De Danske Bilimportører)

Ved udgangen af juli var bestanden af lastbiler over 16 ton i Danmark på 34.412. Det var 111 færre end ved udgangen af juni. Dermed fulgte juli i år tendensen med et fald i bestanden i sommermåneden

Julie er traditionelt en måned, hvor vognmænd og andre virksomheder med lastbiler, tager nummerpladerne af nogle af deres biler på grund af ferietiden. 

Det kan man eksempelvis se i grafikken ovenfor.

Grafikken, der er baseret på tal fra Bilstatistik fra De Danske Bilimportører, viser også, at lastbilbestanden de seneste toethalvt år har været voksende. Ved udgangen af januar 2020 var der eksempelvis registreret 32.820 lastbiler over 16 ton, mens der ved udgangen af juli i år var registreret 34.412 - en fremgang på 1.592, hvilket svarer til en procentvis stigning på knap 4,9 procent.


Og så er vi her på redaktionen godt klar over, at man ikke uden kommentarer kan sammenligne tal fra en januar måned med tal fra en juli måned.


Men hvis man sammenligner juli 2020 med juli 2022 får man en tilsvarende fremgang - dog lidt over 4,9 procent, når man ser på decimalerne.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Pakkebud var også pakketyv
- Formand for transportfond takkede af i maj
- Transportfond har fået nyt bestyrelsesmedlem
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Samarbejde mellem lastbilleverandør og uddannelsescenter skal styrke driftsøkonomien
- Transportkoncern med selskaber i otte lande øgede aktiviteterne og løftede resultaterne
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
- Fire måneder har givet 2,4 millioner
- Vognmændene skal tænkes ind i Europas beredskab
- Fyns østligste erhvervshavn skal udvides
- Havneselskab med tre våde og en tør havn håndterede over en million ton i maj

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst