Togoperatør lægger sundhedstjek til rejsen
Mandag 8. august 2022 kl: 11:43
Af: RedaktionenSom pendler kan der være både tid, penge og energi at spare, hvis man vælger toget i stedet for bilen. Det fremhæver togoperatøren Arriva i anledning af, at selskabet præsenterer et sundhedtjek af rejsen, som måske er sundere med tog end med bil
Hvis man går eller cykler til stationen, får man frisk luft og motion, og i toget har man både hovedet og hænderne fri til at slappe af, spise, læse eller arbejde i ro og mag, så man kan møde på jobbet eller studiet med mere energi og mindre stress.
Arriva peger på, at uanset, om man har behov for at rejse to, tre eller flere gange om ugen, kan man finde en løsning, der passer til ens behov.
Og hvis man er i tvivl om, hvad der giver best mening, tilbyder Arriva et pendlertjek af rejsen med sundhed indregnet her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Flypassager havde skjult knap 2,5 kg herion i en kuffert
- Toldstyrelsen justerer toldekspeditionernes nye åbningstider
- Lærlinge på erhvervsuddannelserne vil også modtage fødevarecheck
- Politiet var på buskontrol ved Køge
- Omgivelserne ved søndrjysk station skal udvikles
- Seks jernbaneoverkørsler uden bomme får overvågningskameraer
- Jernbanen ved Ringsted bliver udvidet
- Passagerfærge genoptager sejladsen
- Uddannelsesorganisation har lejet ekstra kursuslokaler i Rødekro
- Fragtmængderne var stabile i januar
- Fyraftensmøde sætter fokus på grøn omstilling af servicetrafikken
- Trafikselskab går med i fælles arbejde om førerløse køretøjer
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



