Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
ARBEJDSGIVERORGANISATION OM GENUDBUD AF VINTERTJENESTE:

Annullering af udbud er sommerens mindst overraskende nyhed

Torsdag 30. juni 2022 kl: 11:12
Af: Redaktionen

Det er ikke overraskende, at Vejdirektoratets udbud om snerydning på statens veje må gå om for anden gang. Sådan lyder vurderingen fra arbejdsgiverorganisationen ATL

Vejdirektoratet annullerede sit første udbud i foråret 2022 efter en intens diskussion om, hvilke arbejdstidsregler der gælder, når man rydder sne.
 

Efter anden udbudsrunde i maj, måtte Vejdirektoratet konstatere, at 18 ruter ikke var dækket. Nu har Vejdirektoratet meddelt, at man annullerer udbuddet for anden gang og fastsætter en ny udbudsrunde med frist for at afgive tilbud i midten af august.
 

- Jeg vil kalde den anden annullering af udbuddet for sommerens mindst overraskende nyhed. Det står nu klart, at det mobile arbejdstidsdirektiv gælder ved skiftende kørsel, men meldingen om dette kom ud meget sent. Dermed var der stor usikkerhed op til datoen, hvor man skulle afgive sit tilbud, siger Lars William Wesch, der er direktør i ATL.
 

Vejdirektoratet har undervejs justeret en række krav til responstid, startsteder med mere.
 

- Det ser ud til, at man i noget højere grad har lyttet til branchen. Det var også helt nødvendigt med en ny kurs i processen, hvis tredje gang skal være lykkens gang, lyder vurderingen fra Lars William Wesch.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Affalds- og genbrugskoncern køber tre vognmandsforretninger
- Vognmand fik tre klasse 3-lastbiler leveret samme dag
- Vinterkulde fik flere til at sejle med hurtigfærger over Kattegat
- Traditionelle mandefag har fået flere kvinder under uddannelse
- Fynsk vognmand med blomsterekspertise har fået nye tip-trailere
- Lastbilchauffør er blevet sigtet efter jernbaneulykke
- Tungvognspolitiet kontrollerede affaldstransporter i færgehavn
- Norsk entreprenør har fået elektrisk lastbil med tip
- Motorvej ved Kolding får et ekstra spor
- Aarhus Havn inviterer på rundtur via nettet
- 540 heste skal trække fire-akslet anhænger
- Fælder træer og kører dem ud med ny tre-akslet forvogn med kran

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst