Ny fire-akslet opbygning lyser op i Mørke
Mandag 13. juni 2022 kl: 12:07
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo's afdeling i Tilst ved Aarhus har leveret en skinnende ny opbygning til Mørke Autotransport. Der er tale om en fire-akslet Volvo FM 500, der er blevet bygget op med en Hiab-kran og et Sawo-hejs
Kranen er en X-HiPro 232 E-5 XSD, som med sine fem hydrauliske udskud kan nå ud på 15,1 meter. Som tilvalg har Mørke Autotransport eksempelvis valgt at få kranen levret med LSS-H, som står for Load Stabilizing System - et system, der dæmper de horisontale bevægelser og giver kranen mere rolige bevægelser.
Derudover har Mørke Autotransport valgt stånok inklusiv radiostyring af støttebensventil til kranen. Kranen har XS Drive radiostyring med seks manøvrehåndtag. Kranen er monteret på et Sawo 20 tm krankonsol for aftagelig kran.
Wirehejset er et Sawo-hejs af typen CLF432S-3W, der har en optrækskapacitet på 28 ton.
Mørke Autotransport udfører almindelig vognmandskørsel for håndværkere, entreprenører og private samt udlejning af containere.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tysk transportkoncern kørte omsætning og resultat frem i andet kvartal
- En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress
- Fire-akslet gardintrailer med hæve- og skydetag er nedbygget
- Esbjerg-vognmand fik 10 på en varm sommerdag
- Lastbilimportør og -forhandler har fået ny direktør
- Affalds- og energiselskab på Sjælland får ny genbrugschef
- Luftfragten via sydjysk lufthavn kørte og fløj frem i juli
- Islandsk rederi-koncern har taget nyt kølehus i Aarhus i brug
- Vognmand har trukket maskintrailer med dobbelt udtræk til Fredericia
- Asfaltarbejde spærrer flere til- og frakørsler på Motorvej E45 ved Aarhus
- Det tredie af 89 elementer er sejlet på plads
- Lagerudlejning i Horsens er årets største
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




