Færdselspolitiet sætter ind mod trafikanter, der ser gult og rødt i trafikken
Onsdag 1. juni 2022 kl: 12:06
Af: RedaktionenSyd- og Sønderjyllands Politis Færdselsafdeling gennemfører en målrettet indsats mod trafikanter, der ikke respekterer, at de kun må køre frem i lysregulerede kryds, når der er grønt
I denne uge gennemfører Syd- og Sønderjyllands Politis Færdselsafdeling en målrettet indsats mod trafikanter, der har svært ved at holde foden fra speederen, selvom trafiklyset i krydset viser gult og rødt.
- Det er ikke blot ulovligt at køre frem, selvom der ikke er grønt. Kørslen skaber også farlige situationer i trafikken, både for den, der kører over for gult og rødt, og for de øvrige trafikanter, hvis liv og førlighed bliver udsat for fare, understreger lederen af politikredsens færdselsafdeling, vicepolitiinspektør Knud Reinholdt.
- De gule og røde lys giver forudsigelighed i trafikken, og sikrer, at den glider regelmæssigt. Derfor er det en billig pris at betale, at skulle holde nogle sekunder i krydset og vente på grønt lys, tilføjer han.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Østrigs har indføret kørselsforbud i påsken
- Vejdirektoratet undersøger jordens egenskaber under vejen til havnen
- Vestjysk fragtmand overtager kollega i Thy
- Producent afviser mangel
- Skævvridning af afgifter kan koste Danmark dyrt
- Tyve stal 1.100 liter dieselolie fra parkerede sættevogne
- Lastbilchauffør mistede livet i arbejdsulykke
- Overførslen blev gennemført med en fire-akslet forvogn
- Vi kommer til at tage kampen mod bøvl, besvær og bureaukrati
- Manglen på chauffører kræver politisk handling
- Fleksibel levering er grønnere - og bliver valgt til
- Transportvirksomhed fik pris for særligt socialt ansvar
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




