Færdselspolitiet sætter ind mod trafikanter, der ser gult og rødt i trafikken
Onsdag 1. juni 2022 kl: 12:06
Af: RedaktionenSyd- og Sønderjyllands Politis Færdselsafdeling gennemfører en målrettet indsats mod trafikanter, der ikke respekterer, at de kun må køre frem i lysregulerede kryds, når der er grønt
I denne uge gennemfører Syd- og Sønderjyllands Politis Færdselsafdeling en målrettet indsats mod trafikanter, der har svært ved at holde foden fra speederen, selvom trafiklyset i krydset viser gult og rødt.
- Det er ikke blot ulovligt at køre frem, selvom der ikke er grønt. Kørslen skaber også farlige situationer i trafikken, både for den, der kører over for gult og rødt, og for de øvrige trafikanter, hvis liv og førlighed bliver udsat for fare, understreger lederen af politikredsens færdselsafdeling, vicepolitiinspektør Knud Reinholdt.
- De gule og røde lys giver forudsigelighed i trafikken, og sikrer, at den glider regelmæssigt. Derfor er det en billig pris at betale, at skulle holde nogle sekunder i krydset og vente på grønt lys, tilføjer han.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ung transportkoncern skifter ud i toppen
- Lette lastbiler er blevet mere elektriske
- Produkthandel har overført en ny anhænger til Silkeborg
- Kran- og maskintransportvirksomhed har fået en fem-akslet med kran
- Vejgodstransporten holder godt fast i de unge
- Vognmand med speciale i specialtransport har fået en speciel lastbil
- Vognmand fra Vildbjerg har fået seks stjerner
- Lastbilimportør i Norge får sin nye direktør i Danmark
- To elektriske søstre sejler mellem øer
- - Når det gælder sikkerhed, vil vi fortsætte med at udvikle og forbedre vores lastbiler
- Vognmandsorganisation har tre krav
- Europæisk organisation give fem stjerner til to lastbilproducenter
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



