Færdselspolitiet sætter ind mod trafikanter, der ser gult og rødt i trafikken
Onsdag 1. juni 2022 kl: 12:06
Af: RedaktionenSyd- og Sønderjyllands Politis Færdselsafdeling gennemfører en målrettet indsats mod trafikanter, der ikke respekterer, at de kun må køre frem i lysregulerede kryds, når der er grønt
I denne uge gennemfører Syd- og Sønderjyllands Politis Færdselsafdeling en målrettet indsats mod trafikanter, der har svært ved at holde foden fra speederen, selvom trafiklyset i krydset viser gult og rødt.
- Det er ikke blot ulovligt at køre frem, selvom der ikke er grønt. Kørslen skaber også farlige situationer i trafikken, både for den, der kører over for gult og rødt, og for de øvrige trafikanter, hvis liv og førlighed bliver udsat for fare, understreger lederen af politikredsens færdselsafdeling, vicepolitiinspektør Knud Reinholdt.
- De gule og røde lys giver forudsigelighed i trafikken, og sikrer, at den glider regelmæssigt. Derfor er det en billig pris at betale, at skulle holde nogle sekunder i krydset og vente på grønt lys, tilføjer han.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Selvstændig lastbilimportør fortsætter importen af japansk mærke
- Nedbygget maskintrailer med dobbelte hydrauliske ramper har 6.100 mm udtræk
- Motorstyrelsen varsler større kontrol af køretøjer på Fyn og i Østjylland
- Indisk koncern køber italiensk producent af busser og lastbiler
- Ny lov skal samle og styrke beredskabet for trafikken på tværs af landet
- Gamle færgehavne skal igen kunne modtage færger
- Politiet fandt 10.070 ulovlige puff bars i varebil
- Fremover får hver varepost et gebyr på to euro
- Toldhund fandt over 60 kg cannabis i københavnsk pakkecenter
- Chauffør kørte 93 km/t i sit vogntog - i byzone
- Chauffør satte varevogn fast under bro
- Sand og grus bliver en flaskehals for byggeri og anlæg
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




