Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Maritim organisation er lukket efter knap to år

Onsdag 20. april 2022 kl: 11:36
Af: Redaktionen

Bestyrelsen bag Marlog, Foreningen Maritime & Logistics Innovation Denmark, indgav først i april konkursbegæring for Skifteretten, da økonomien i foreningen ikke var bæredygtig

Marlog blev etableret for knap to år siden som en fælles klyngeorganisation for de maritime erhverv og logistik i Danmark.


Beslutningen om at begære Marlog konkurs, blev truffet efter et ekstraordinært bestyrelsesmøde sidst i marts.


Peder Gellert Pedersen, formand for Marlogs bestyrelse, udtalte i forbindelse med konkursen, at troen på en fælles maritim og logistik klynge var stor ved etableringen, men at foreningen stod ved et, hvor det ikke kunne forsvares at lade klyngeorganisationen fortsætte.


Fundamentet var usikkert, der var for få partnere, og samlet set ikke økonomi til at drive organisationen videre. 


Om Marlog:
  • Foreningen Maritime & Logistics Innovation Denmark - Marlog - blev stiftet i maj 2020 af de fire brancheforeninger, Danske Maritime, Dansk Transport & Logistik (DTL), Danske Havne og Danske Rederier samt de tre klyngeorganisationer, Maritime Development Center (MDC), Fonden MARCOD, Maritimt Center for optimering og drift og Fyns Maritime Klynge som en sammenlægning af de tre sidstnævnte






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Litauisk transportkoncern styrker sine aktiviteter i Polen
- Vognmandsorganisation tager positivt i mod EU's planer om investeringer i militær mobilitet og beredskab
- Vognmand på Lolland har fået bådtrailer til både nye og gamle både
- Myndigheder har bedt om mere tid - transportorganisation accepterer
- Tyve var på dieselrov i majnatten
- Pakkedistributør har indgået en netværksaftale med stor dagligvarekoncern
- Fire-akslet tip-trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot
- Arbejdet med at styrke totalberedskabet på Bornholm går i gang
- Palletyve kørte i rusten vogn
- Landets 117 godshavne håndterede 95,1 millioner ton
- Chauffør opdagede, at der manglede diesel i tanken
- Containeromsætningen voksede med 13 procent over tre måneder

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst