Stor kampagne skal skaffe flere chauffører til persontransportbranchen
Torsdag 31. marts 2022 kl: 10:34
Af: Redaktionen
Hvad er dit næste stop? Det er budskabet i den stort anlagte chaufførkampagne som 3F, Dansk Erhverv og Dansk PersonTransport nu har lanceret for at tiltrække flere buschauffører til persontransportbranchen.
Busvognmændene står på tærsklen til den kommende højsæson, og kigger allerede nu ind i en tid hvor det bliver vanskeligt at skaffe chauffører nok til køre for den lokale skole, eller børnehave, men også for de mange turistgrupper der tripper for at komme ud og opleve både Danmark og resten af verden.
Derfor arbejder Dansk PersonTransport målrettet med at finde løsninger der både på kort og langt sigt kan bidrage til at løse udfordringen med chaufførmangel, og nu også via en rekrutteringskampagne.
Kampagnen henvender sig bl.a. til de mange potentielle brancheskiftere, der overvejer at skifte over til en mindre nedslidende branche. På bare 30 dage kan man erhverve sig et kørekort til stor bus, og derfor kan skiftet gå rigtigt hurtigt.
Buschaufførjobbet har traditionelt været et meget mandsdomineret job, og det forsøger kampagnen at gøre op med, gennem brug af kvindelige ambassadører for buschaufførjobbet.
Budskabet er ”Hvad er dit næste stop” er direkte reference til den genkendelige “stop-knap” i busser og talemåden: “Jeg skal af ved næste stop”.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - - Jeg har været på vulkaner
- Magasinet Bus 12 - 2025 er udkommet
- Borgere i Lemvig tog mod nyt batteri-eletrisk tog med Kong Frederik X om bord
- Letbanen i Aarhus må fortsætte med reduceret drift ind i januar
- Letbaneselskab overtager operatøropgaven
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Færdselsstyrelsen ændrer praksis med tilsyn for at skabe større effekt
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Kong Frederik indvier Danmarks første batteritog
- Billetapp'er kører snart ud på deres sidste tur
- Togtrafikken til og fra Aarhus spærres i 11 dage
- Verdens største batterielektriske hurtigfærge har fået gang i motorerne
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |

.jpg)


