Lastbilchauffør fra Moldova kørte spritkørsel i Himmerland
Torsdag 24. marts 2022 kl: 10:08
Af: RedaktionenOnsdag aften anholdt en politipatrulje fra Nordjyllands Politi en lastbilchauffør fra Moldova, som med en promille på 2,8 var kørt ind i et vejskilt i Løgstør i det vestlige Himmerland. Lastbilchaufføren blev holdt tilbage af nogle mennesker fra området, der havde set ham køre ind i vejskiltet. Da politiet ankom til stedet, tog de over
Lastbilchaufføren risikerer både fængselsstraf og bødestraf - samt at få konfiskeret lastbilen, da det betegnes som vanvidskørsel at køre med en promille på over 2,0.
Moldova er et land i Østeuropæisk, der ligger mellem Rumænien og Ukraine. Moldova, der fra 1945 til 1991 var en republik i Sovjetunionen, har ikke adgang til Sortehavet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bestanden er steget med 366
- Der er en forskel på 57 mellem nummer et og nummer to
- Batteri-elektriske lastbiler er nået 7 procent
- Politiet etablerer midlertidigt militært område i Køge
- Fire-akslet tip-trailer har Cramaro-rullepresenning
- Havne i Fredericia får ladestandere til lastbiler
- Efter seks månder er der en forskel på fire
- Pensionsselskab åbner nyt sundhedsfagligt center
- Efter en uge med ny EU-told er antallet af lavværdiforsendelser halveret
- Trailer med gående gulv kan rumme 91 kubikmeter
- Danmarks i dag eneste landsdækkende brevomdeler sætter nye postkasser op indendørs
- Vognmændene skal med i planerne for Danmarks totalberedskab
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




