Entreprenør med mange specialer ruller ud med to forskellige opbygninger
Mandag 28. februar 2022 kl: 12:13
Af: Redaktionen
Volvo Truck Center Århus har leveret to nye Volvo-lastbiler til entreprenør-koncernen Per Aarsleff A/S. Der er tale om en to-akslet Volvo FL 4x2 og en tre-akslet Volvo FM 6x2
Den første er en to-akslet Volvo FL 4x2 med fuld luftaffjedring. Bilen er udstyret med en 280 hk motor og har I-Sync automatgearkasse, medium-førerhus med spoiler, aircondition og kabinevarmer. Bilen har opbygget med en lukket kasse fra Farre Karosseri.
Den anden er en tre-akslet Volvo FM 6x2 - også med fuld luftaffjedring. Bilen er udstyret med en 500 hk motor og har I-Shift automatgearkasse, Globetrotter-førerhus med Komfort + førerhuspakke med to køjer. Herudover er den forsynet med Udsynspakke+ med LED forlygter, blindvinkelkamera indbygget i højre spejl, ACC - intelligent fartpilot samt VDS (Volvo Dynamisk Styring). Denne bil er også opbygget med en lukket kasse fra Farre Karosseri.
Per Aarsleff A/S har tegnet Uptime Care-kontrakter på bilerne. En Volvo Uptime Care-kontrakt er en serviceplan, der inkluderer tilsluttet serviceplanlægning, hvor den indbyggede opkoblingsfunktion i lastbilen bruges til at fjernundersøge slitagen af bestemte komponenter. Volvo Trucks-værkstedet følger proaktivt op og bruger lastbilens data til at optimere vedligeholdelsesplanen.
Bilerne er solgt og leveret af Jacob Bøje, Volvo Truck Center Århus.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tørring-vognmand transporterer godset under isoleret tag på city-trailer
- Serbien, Rumænien og Bulgarien tegner sig for flest dødsulykker pr million indbyggere
- Skatteministeriets indsats er ikke tilfredsstillende
- Lastbilchauffør måtte bremse hårdt op for modkørende med langt lys
- Lastbilimportørs uddannelser har fået fornyet AMU-godkendelse
- Fem galvaniserede har fundet vejen til Vejen
- Færge til Samsø er blevet forsinket på grund af vejret i Biscayen
- Transportvirksomhed i Kolding øgede overskud og medarbejderstab
- E-handlen sætter rekord igen
- International transportkoncern hentede to-akslet city-trailer I Hedensted
- Mand fik et ildebefindende - og kørte ind i et busskur
- Lastbiler har containere med ud - og strøelse med hjem
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



