Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Pallebokse under trailer blev brugt til mennesker

Torsdag 10. februar 2022 kl: 08:51
Af: Redaktionen

Politiet i Østrig fandt sidst i januar otte mennesker i palleboksene under en lastbil trailer. De otte mennesker, der var på vej fra Tyrkiet, var stærkt forkomne efter turen i boksene. Ifølge østrigske ÖRF har lastbilens chauffør samlet smuglet op mod 40 mennesker ind over grænsen til Østrig


Østrigsk politi fik fat i den lastbilen på baggrund af et tip fra det tyske forbundspoliti. Politifolk fra Landeskriminalamt Niederösterreich opdagede lastbilen efter en tur fra Rumænien til Østrig, der sluttede 22. januar klokken 6.00 på motorvejsrasteplads Rannersdorf nær Schwechat ved Wien.De otte passagerer - alle tyrkiske statsborgere - der blev anholdt, søgte om asyl i Østrig.


Lastbilens chauffør - en 39-årige tyrker - tilstod senere, at han havde udført otte lignende transporter. Manden blev anholdt og ført til Wiener Neustadt-fængslet. 


Den anklagedes medskyldige - en 56-årig tyrkisk statsborger - blev anholdt i Graz  i sidste uge og overført til Wiener Neustadt-fængslet. Den 59-årige har dog ikke tilstået at have medvirket til menneskesmuglingerne.


Østrigsk politi er stadig i gang med at efterforske sagen og finde frem til eventuelle medgerningsmænd.


Hver tur havde udgangspunkt i Arad i Rumænien i nærheden af grænsen til Ungarn. Gemmenstedet i palleboksene var valgt for at mindske risikoen for at blive opdaget ved en grænsekontrol. Palleboksene var derfor blevet særligt indrettet til transport af mennesker. ÖRF skriver, at palleboksene trods den særlige indretning til transport af levende mennesker, blev betegnet som en “Horrorkiste” af flygtningene. De fleste flygtningen blev sat af i Ebreichsdorf i Bezirk Baden i det østlige Østrig ikke langt fra Wien og grænsen til Slovakiet og Ungarn.


Turen fra Arad i Rumænien og frem til bestemmelsesstedet i Østrig tog mindst seks timer. Med udetemperaturer tæt på frysepunktet var de mennesker, der tog turen i palleboksene generelt underafkølede og meget forkomne. Prisen for at komme med smugleren var ifølge ÖRF mellem 15.000 og 16.000 euro.








Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmand i Nordsjælland har fået ny tre-akslet forvogn med wirehejs
- Uddannelsescenter får støtte til både lagerautomat og droner
- AMU-center får støtte til at sende fire hold ud i verden
- To tredjedele anser teknologi for at være afgørende for vækst
- Røde postkasser bliver solgt - og penere går til Danmarks Indsamling
- Færdselsstyrelsen har udsendt to nye bekendtgørelser
- Tysk og svensk lastbilproducent har godt 82 procent af markedet
- Bestanden af elektriske lastbiler er vokset med knap 55 procent på et år
- To mærker er kørt frem - de øvrige tilbage
- Bestanden af tunge lastbiler er vokset med 339
- Svensk færgerederi ser lysere tider forude
- Tre-akslet påhængsvogn blev overført til Kalundborg

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst