Danmark er genvalgt som medlem af Rådet i FN’s søfartsorganisation.
Lørdag 11. december 2021 kl: 08:00
Af: RedaktionenFN’s søfartsorganisation, IMO, sætter de globale standarder for maritim sikkerhed, miljøbeskyttelse af verdenshavene og skibsfartens CO2-reduktioner. Rådet i IMO er det styrende organ, som sætter den strategiske retning og fordelingen af ressourcer for IMO’s arbejde. Derfor er det vigtigt for Danmark at sidde med i Rådet
- Jeg er meget glad for, at Danmark er blevet genvalgt som medlem af Rådet. Det er vigtigt for os at være med der, hvor beslutninger om IMO's overordnede strategi træffes. Som en stærk søfartsnation kan vi bidrage til, at IMO forbliver det globale omdrejningspunkt, hvor skibsfartens nuværende og fremtidige udfordringer skal løses, siger Andreas Nordseth, der er direktør i Søfartsstyrelsen.
Der var 48 kandidater til de 40 pladser i Rådet. Danmark stillede op til en plads i kategori C, hvor 20 ud af 27 kandidater blev valgt.
Følgende medlemslande er valgt til IMO Council 2022-2023:
Grækenland, Sydkorea, Japan, Rusland, Italien, Panama, Storbritannien, Kina, Norge, USA, U.A.E., Spanien, Canada, Frankrig, Brasilien, Tyskland, Nederlandene, Indien, Australien, Sverige, Singapore, Egypten, Cypern, Malta, Bahamas, Malaysia, Indonesien, Chile, Kenya, Saudi Arabien, Jamaica, Belgien, Marokko, Tyrkiet, Mexico, Filippinerne, Vanuatu, Qatar, Danmark og Thailand.
Fakta om IMO:
- IMO er FN’s specialiserede agentur for søfart, som har til opgave at sætte globale standarder for maritim sikkerhed og miljøbeskyttelse af verdenshavene
- IMO har 175 medlemslande. Heraf sidder 40 lande i IMO’s Råd, der kan betegnes som organisationens bestyrelse
- Valg til Rådet afholdes hvert andet år under IMO’s generalforsamling. Danmark blev valgt ind første gang i 2001 og er siden da blevet genvalgt
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Udspil skal styrke beskyttelsen af kritisk infrastruktur
- To store batterimoduler kan lagre energi til tre-fire færgeture
- 17 millioner pakker er sendt til Danmark fra webshop'er uden for EU
- Vejspærring i Aarhus skabte lange køer
- Færgerederi har taget urimeligt høje priser på overfart mellem Rødby og Puttgarden
- Tre transportministre besøgte Femern Bælt-tunnelens byggepladser
- Færger med el-motorer vil sejle over halvdelen af afgangene
- Svensk øresundshavn håndterede et stigende antal containere
- Olie udgør over halvdelen af energiforbruget i 17 brancher
- Færgerederi vil behandle egne og andre speditørers kunder ens
- Konklusioner om EU's strategi for den maritime industri er blevet godkendt
- Rederiorganisation hilser konklusioner fra EU-ministre velkomne
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





