Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Nyt kørekort-initiativ giver pote

Torsdag 9. december 2021 kl: 17:40
Af: Redaktionen

Nyt kørekort-initiativ giver pote

Før sommerferien startede uddannelescenteret TEC en forsøgsordning, hvor elever fra chauffør-, lager-, og lufthavnsuddannelserne kunne starte på at tage kørekort allerede på Grundforløbet. Med det nye initiativ bliver usikkerheden mindre, og virksomhedens barrierer for at lave elevaftaler bliver lavere

Før skulle grundforløbet være afsluttet, og det gjorde det svært for virksomhederne at vurdere elevernes evner for at manøvre et køretøj. 


- Det er blevet lettere at afsætte eleverne, når de skal lave uddannelsesaftaler og i praktik. Før vi fik muligheden med at starte op på kørekort på grundforløbet, kunne vi stor set 
ikke afsætte elevere uden kørekort, men det kan vi nu, med den nye kørekortordning, siger salgskonsulent Carsten Gulstad fra TEC.


Lettere for virksomhederne at vurderer elevernes færdigheder 
Det har været sådan indtil nu, at man først kunne begynde at tage sit kørekort efter endt grundforløb. Det har gjort det svært for virksomhederne at vurdere, om deres lærlinge besad de nødvendige færdigheder, der skulle til for at manøvrere et køretøj. 


Derfor har TEC lavet forsøgsordningen. 


Med forsøgsordningen kan op til fire dage af kørekortundervisningen på chauffør-, lager-, og lufthavnsuddannelserne flyttes fra hovedforløbet til Grundforløb 2. Den kørekortundervisning, der flyttes til grundforløbet, tilrettelægges som valgfag. Kørekortet færdiggør man på sit hovedforløb. 


Om TEC:
  • TEC er en erhvervsskole fordelt på syv adresser i Region Hovedstaden
  • TEC har over 30 erhvervsuddannelser, teknisk gymnasium, EUX, 10. klasse og efteruddannelse til faglærte og ufaglærte
  • Hvert år gennemfører over 20.000 mennesker en uddannelse med fokus på erhvervsrettet dannelse og innovation via TEC




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Ny takografteknologi skaber overblik
- Politiet konstaterede 39 køre- og hviletidsovertrædelser på Bornholm
- Elektrisk lastbil til dansk affaldsselskab blev vist frem i München
- Tip-trailer med automatisk rullepresenning kan rumme 61,5 kubikmeter i kassen
- Transportkoncern får godkendt sine klimamål
- Lastbilfabrik i Eindhoven producerer store elektriske trækkere
- Hollandsk lastbilproducent får ny topchef
- Geopolitisk krise kræver grøn brint til industrien og grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar
- Fire-akslet maskintrailer med udtræk får hjemsted på Vestsjælland
- Tættere samarbejde skal afbøde trafikale udfordringer ved vejarbejdet på Motorvej E45
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst