Dobbeltsenge for 1,2 millioner kroner er blevet stjålet fra lager
Fredag 22. oktober 2021 kl: 11:53
Af: RedaktionenSyd- og Sønderjyllands Politi beder om hjælp til at opklare indbrud i et lager på Sædding Ringvej i Sædding ved Esbjerg, hvor tyve stjal ni dobbeltsenge af mærket Hästens. Sengene har en udsalgspris på 70.000 kroner og opefter
Syd- og Sønderjyllands Politi fik anmeldelsen af indbruddet onsdag eftermiddag. Indbruddet er sket mellem torsdag 14. oktober og onsdag 20. oktober. De ni stjålne dobbeltsenge fylder en del, så tyvene har formentlig brugt en større varebil eller lastbil under indbruddet.
Syd- og Sønderjyllands Politi har flere spor at gå efter, men vil meget gerne have henvendelser fra alle, der kan hjælpe med opklaringen. Især, hvis man bliver tilbudt en Hästens-seng eller har oplysninger om indbruddet eller gerningsmændene.
Politiet kan kontaktes på telefon 114.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Hollandsk lastbilproducent får ny topchef
- Geopolitisk krise kræver grøn brint til industrien og grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar
- Fire-akslet maskintrailer med udtræk får hjemsted på Vestsjælland
- Tættere samarbejde skal afbøde trafikale udfordringer ved vejarbejdet på Motorvej E45
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden
- Transport- og logistikvirksomhed i Herning øgede sin omsætning
- Dansk rederi køber tidligere dansk færge af svensk rederi
- Politiet beslaglagde 22.400 ulovlige puff-bars ved grænsen
- Rutesimulator viser vej til opladning af lastbiler
- Elektrisk trækker kører flere betonleverancer ind i en mere bæredygtig fremtid
- Et eksempel på, hvad der er muligt
- Rederi-koncern fik et bedre første kvartal
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


