Storbritannien vil give visum til udenlandske chauffører
Søndag 26. september 2021 kl: 13:02
Af: Jesper ChristensenI denne uge meldte flere tankstationer udsolgt af flere typer brændstof - enkelte meldte om helt udsolgt. Situationen skyldes mangel på chauffører til at køre dieselolie og benzin ud fra raffinaderierne, hvor der ikke er meldinger om lavt niveau i tankene. Situationen bliver forværret af, at mange bilister hamster brændstof. Ifølge BBC solgte en enkelt tankstation fredag tre gange så meget brændstof som fredagen ugen før. Den britiske regering, som hidtil har holdt fast i de gældende visumregler, har nu åbnet for at give et midlertidigt visum til udenlandske chauffører
Forventningen er, at chauffører fra udlandet - fortrinsvis fra EU-landene, hvor der også er mangel på chauffører - vil søge til Storbritannien, der som følge af landets farvel til EU også sagde farvel til omkring 25.000 udenlandske chauffører.
I Storbritannien er den fremherskende holdning, at man skal fokusere på at arbejdskraft fra egne rækker. Storbritanniens farvel til EU skulle også være et farvel til dårlige arbejdsforhold og lav løn til udenlandsk arbejdskraft - eksempelvis chauffører.
Åbningen for at et midlertidigt visum til udenlandske chauffører - 5.000 - vil skulle gælde frem til jul.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transportvirksomhed i Herning har sat en krog i elektriske transporter
- Transportvirksomhed i Kolding har fået sit eget navn
- Den nye Storstrømsbro er klar til de første trafikanter til februar
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Færdselsstyrelsen ændrer praksis med tilsyn for at skabe større effekt
- Hollandsk distributionsbil er en alsidig distributionslastbil
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- EU-Kommissionen har skiftet kurs - lastbiler bliver undtaget
- Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop
- Verdens største batterielektriske hurtigfærge har fået gang i motorerne
- Motorvejstilslutning ved Horsens spærres i en måned efter nytår
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



