Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Kvartaltrapport for rederi-koncern viser stigende omsætning og resultat

Fredag 6. august 2021 kl: 12:40
Af: Redaktionen

- Det gode resultat hænger sammen med den ekstraordinære situation i markedet, hvor flaskehalse og overbelastning på søfragt presser priserne op. Men det er også udtryk for solid fremgang med den strategiske transformation, hvor vi fokuserer på vores kunders behov for integrerede logistikløsninger i hele forsyningskæden, siger administrerende direktør i A.P. Møller - Mærsk A/S, Søren Skou. Den danske koncern har på baggrund af resultatet for andet kvartal opjusteret forventningerne til 2021

- Jeg er tilfreds med den strategiske fremdrift og med vores evne til at generere værdi. Vi fortsætter med at forbedre Ocean-forretningen. Andelen af langsigtede kunde-kontrakter stiger i Ocean, og vi har en logistikforretning i hastig vækst samt en profitabel havneforretning, siger han videre.


De stærke pengestrømme og den ekstraordinært høje indtjening betyder, at A.P. Møller - Mærsk A/S kan investere yderligere, bevare momentum og udvide sine aktiviteter - også igennem opkøb.


- Samtidig kan vi sikre attraktive afkast til vores aktionærer. Vi annoncerer således i dag opkøb af Visible SCM og B2C Europe. Begge virksomheder komplementerer vores eksisterende netværk og møder kundernes behov for logistikløsninger til e-handel, siger Søren Skou, der fremhæver, at udsigten for tredje kvartal er positiv.


- Vi forventer, at det nuværende momentum i Ocean fortsætter ind i fjerde kvartal, hvilket også vil gavne vores havneforretning. Logistics & Services forventes at fortsætte den høje vækst året ud, fremhæver han.


A.P. Møller - Mærsk A/S opjusterer forventningerne til 2021 til en underliggende EBITDA på 18-19,5 milliarder dollar, EBIT på 14-15,5 milliarder dollar og frie pengestrømme på mindst 11,5 milliarder dollar.


Interesserede kan læse den seneste kvartaltsrapport fra A.P. Møller - Mærsk A/S - engelsk - her:







Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Konklusioner om EU's strategi for den maritime industri er blevet godkendt
- Rederiorganisation hilser konklusioner fra EU-ministre velkomne
- Fyns østligste erhvervshavn skal udvides
- Havneselskab med tre våde og en tør havn håndterede over en million ton i maj
- Den svenske stat sikrer driften af jernbanefærger
- Fragten hos rederikoncern bølgede ned og op
- Russisk styrmand var beruset
- Speditionsvirksomhed er blandt Danmarks bedst ledede virksomheder
- Grundlaget for den nye regering har stærke maritime aftryk
- Russisk kaptajn var beruset
- Landets 117 godshavne håndterede 95,1 millioner ton
- Lad os nu fokusere på, at rederier er grønnere end deres rygte

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst