Nattoget kører igen efter syv års pause
Tirsdag 15. juni 2021 kl: 11:28
Af: RedaktionenSidst på aftenen søndag 27. juni afgår det første nattog fra København efter en pause på syv år. Med den nye nattogsforbindelse kan man rejse, mens man sover. Når næste dag gryer, har toget bragt én frem til Berlins Hovedbanegård
Det er den private svenske operatør Snälltåget, der har taget initiativet til nattoget, der ankommer fra Stockholm og kører hver dag i sæsonen. Fra august næste år vil svenske og danske myndigheder sætte gang i nattog året rundt til Bruxelles.
I anledning af den første afgang med nattog i syv år arrangerer Rådet for Bæredygtig Trafik i samarbejde med en lang række grønne organisationer et lille festlighed på stationen i Høje Taastrup søndag aften.
Interesserede kan læse mere om arrangementet her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Egyptisk flyselskab åbner direkte rute fra Aalborg
- Aarhus Havn inviterer på rundtur via nettet
- Norsk færgerederi med forbindelse til Danmark får ny ejerstruktur
- 19-årig mand blev skubbet ud foran et tog - intensiv efterforskning er i gang
- Danmarks første indenrigsrute med 40 procent bæredygtigt flybrændstof er lettet
- Bybuskørsel i Odense Kommune er sendt i udbud
- Til sommer får natbusser flere afgange
- Knap 19 millioner rejste med fly fra en dansk lufthavn
- Færge- og fiskerihavn i Vendsyssel holder med positiv vækst fast i kursen
- Entreprenør afprøver specialfartøj inden tunnelbyggeri
- Solen hjælper biler - mod flade batterier
- Hurtigfærge er sendt på værft i Frederikshavn
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




