Bassen kører med kassen og meget mere
Onsdag 5. maj 2021 kl: 21:53
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo's afdeling i Stokkemarke på Lolland leveret en ny opbygning til Herfølge Vognmandsforretning v/ Per Fønsskov Olsen - også kaldet Bassen - da firmaet markerede sit 10 års jubilæum lørdag 1. maj
Opbygningen består af en Hiab-kran i 30 tm-klassen af typen X-HiPro 302 EP-5 CD. Kranen har med sine fem udskud en hydraulisk rækkevidde på 15,1 meter. Den har CombiDrive3-radiostyring og LSS-H og LSS-V, som står for Load Stabilizing System, der både dæmper vandrette og lodrette bevægelser. Derudover har den BDA (Boom Deplayment Assistant) og SPA (Slew Parking Assistant), der sænker farten ved parkering samt sørger for, at kranen kan pakkes ud og parkeres sikkert uden skader.
Kranen er monteret på et Sawo-krankonsol med hydrauliske låse.
Bag kranen er monteret et Sawo-wirehejs af typen CLF432S-3W med en optrækskapacitet på 28 ton. Hejset er forberedt for montering af saltsprederudstyr. Hele herligheden er pakket ind i et komplet skørtesæt fra forskærm til bagende.
Herfølge Vognmandsforretning beskæftiger sig hovedsagelig med entreprenørkørsel samt trælastkørsel på Sjælland.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Entreprenør tager maskinerne på ny fire-akslet maskintrailer
- Vognmand i Holstebro kan sætte to stjerner i stikket
- Investeringer i land-infrastruktur kan blive katalysatoren for næste vækstfase
- Færre færger fragtede flere biler
- - Det er tilfredsstillende
- Ændringer i køre- og hviletidsbekendtgørelsen bliver udsat
- Decembers nummer ét var dobbelt så stor som nummer to
- Ulovlige overhalinger udløste straksbøder
- Danske køretøjer kan synes i udlandet
- Bestanden er vokset med en procent
- Tysk transportvirksomhed har fået køletrailer nummer 1.000
- Batteri-elektrisk færger har fået sit navn
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


