Vognmand i Gadstrup tager fat med ny kran og hejs
Tirsdag 23. februar 2021 kl: 12:45
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo har fornyligt leveret en ny kranbil med wirehejs til vognmand Freddy Frederiksen, der driver virksomheden Vognmand.dk i Gadstrup mellem Roskilde og Køge. Kran og hejs er monteret på på en fire-akslet DAF CF 530
Kranen er en Hiab X-HiPro 262 EP-5 CD, der har en kapacitet på 26 tm. Med fem hydrauliske udskud rækker den 15,1 meter. Kranen er monteret med funktionen BDA (Boom Deployment Assistant), der er en udpaknings- og parkeringshjælp til kranføreren.
Ud over kranen har Sawo også monteret et Sawo CLF432S-3W wirehejs, der har en optrækskapacitet på 28 ton.
Vognmand Freddy Frederiksen tilbyder med Vognmand.dk en bred vifte af opgaver på transportområdet - eksempelvis containerudlejning, bortskaffelse af jord, levering og salg af sand, grus og sten samt udgravning af indkørsler og anlæg.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Hollandsk lastbilproducent får ny topchef
- Geopolitisk krise kræver grøn brint til industrien og grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar
- Fire-akslet maskintrailer med udtræk får hjemsted på Vestsjælland
- Tættere samarbejde skal afbøde trafikale udfordringer ved vejarbejdet på Motorvej E45
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden
- Transport- og logistikvirksomhed i Herning øgede sin omsætning
- Dansk rederi køber tidligere dansk færge af svensk rederi
- Politiet beslaglagde 22.400 ulovlige puff-bars ved grænsen
- Rutesimulator viser vej til opladning af lastbiler
- Elektrisk trækker kører flere betonleverancer ind i en mere bæredygtig fremtid
- Et eksempel på, hvad der er muligt
- Rederi-koncern fik et bedre første kvartal
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


