Kurer- og pakkefirmaer i Tyskland blev tjekket
Lørdag 26. september 2020 kl: 09:00
Af: Jesper ChristensenOver 2.000 toldere fra Finanzkontrolle Schwarzarbeit gennemførte 17. september en omfattende kontrol af kurer-, ekspres- og pakkefirmaer i alle tyske delstater. Unden aktionen blev omkring 8.000 ansatte samt 250 virksomheder kontrolleret
Målet med kontrollen var blandt andet at afdække, om reglerne om en mindsteløn på 9,35 euro blev overholdt. Derudover tjekkede tolderne, om virksomhederne opfyldte deres pligt til at sørge for, at der blev betalt social sikring for de ansatte.
På baggrund af kontrollen har Finanzkontrolle Schwarzarbeit rejst 16 sager om eksempelvis ansættelse af illegal arbejdskraft og dokumentfalsk.
Finanzkontrolle Schwarzarbeit arbejder med omkring 1.600 sager, der skal undersøges nærmere.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Decembers nummer ét var dobbelt så stor som nummer to
- Ulovlige overhalinger udløste straksbøder
- Danske køretøjer kan synes i udlandet
- Bestanden er vokset med en procent
- Tysk transportvirksomhed har fået køletrailer nummer 1.000
- Batteri-elektrisk færger har fået sit navn
- Lastbilchauffør blev fløjet til Rigshospitalet efter uheld
- 2025 manglede en enkelt
- Fire-akslet tip-trailer er sendt til Karise
- Flyttevirksomhed i Hvidovre har fået 12-tons flyttebil med veksellad
- Renovationsselskab indstiller affaldsindsamling på grund af sne og is
- Færger fragtede flere mennesker fra og til Bornholm
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


