Ro/ro-rute er på fremadgående kurs
Onsdag 22. juli 2020 kl: 11:00
Af: RedaktionenI januar indsatte det færøske rederi Smyril Line ro/ro-skibet »Akranes« på en ny rute imellem Thorlakshöfn omkring 40 km syd for den islandske hovedstad Reykjavik, Torshavn på Færøerne og Hirtshals i Vendsyssel. Efter godt et halvt års service udviser ruten en stabil vækst på trafikken mellem Vestisland og Hirtshals
Smyril Line har over de seneste år realiseret en række strategiske tiltag, der har bragt rederiet på en klar vækstkurs samtidig med at markedsområdet trin for trin er blevet udvidet. Efter udvidelse med en rute til Rotterdam for få år siden, kom Vestisland på rederiets rutenet i 2020, hvormed Smyril Line dækker både det vestlige og østlige Island med ugentlige anløb i en ro/ro-trafik med løstrailere.
- Vi kunne se potentialerne i at åbne en ro/ro-rute på det vestlige Island, idet vi med vores kompetencer på løstrailertrafik kan levere et konkurrencedygtigt produkt. På udviklingen i trafikken kan vi se, at markedet har reageret positivt på vores initiativ, og derfor forventer vi også en yderligere positiv udvikling. Der vil altid være udsving i trafikken på en ny rute, og corona-pandemien har naturligt nok påvirket os, men det overordnede billede er tydeligt, siger administrerende direktør hos Smyril, Line Runí Vang Poulsen.
Over de seneste år har Smyril Line gennem en række strategiske tiltag virkeliggjort en tydelig udvikling, der omfatter såvel bedre regnskabsresultater som investeringer i terminaler og tonnage.
Som en af rederiets strategiske investeringer blev der i 2018 opført en logistikterminal på Hirtshals Havn, hvor rederiet udfører cross docking af egen trafik på Nordatlanten. Ud over egen trafik er der også åbent for samarbejde med andre transportører, der ser mulighederne i distribution til og fra eksempelvis Norge med omlastning i Hirtshals.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fredag 24. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- I september skaffede fagforening 12,3 millioner kroner
- På tre kvartaler har fagforening skaffet 13,9 millioner kroner
- Elektrisk færge med dieselgeneratorer er på vej til danske farvande
- Lastbiler over 3,5 ton skal betale vejafgift i Holland
- Mesterskab for lærlinge finder sted i Hjørring i 2026
- Folketingets Finansudvalg har godkendt beløb til postbetjening på småøer
- Dagligvarer kommer med elektriske stjernebiler
- Rasteplads syd for Skanderborg spærres midlertidigt i begge retninger
- Tre-akslet city-tip trailer har kasse i Hardox-stål
- Lastvognsmekaniker får lærlingepris
- Færdselsstyrelsen imødegår misforståelser om vinterdæk
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



