Rekordmange skibe hejser Dannebrog
Torsdag 23. januar 2020 kl: 09:14
Af: RedaktionenI 2019 voksede den danske flåde under dansk flag samlet set med 21 skibe til 731 skibe. Organisationen Danske Rederier er glade for den positive udvikling. - Vi er glade for, at så mange rederier vælger at sejle under dansk flag. Danmark er en stolt søfartsnation, og det danske flag på skibene er et kvalitetsstempel, som viser, vi i Danmark formår at kombinere konkurrenceevne med kvalitet, siger Anne H. Steffensen, der er administrerende direktør i Danske Rederier
Skiftende regeringer har haft fokus på at nedbringe danske særregler i takt med, at globale standarder er blevet højnet. Sidste år fjernede et bredt flertal i Folketinget eksempelvis den registreringsafgift, som har været en klods om benet på det danske flags konkurrenceevne.
- Det virker, når der bliver lavet gode politiske tiltag, som sikrer gode forhold for skibe under dansk flag. Jeg er rigtig godt tilfreds med, at rederierne kvitterer med at flage flere skibe ind. Det giver Danmark tyngde som søfartsnation ude i verden og indflydelse på de store dagsordner som skal løftes internationalt for skibsfarten ikke mindst på klimaområdet, siger Anne H. Steffensen.
Ud over en stigning i antallet af skibe under dansk flag er den samlede tonnage også steget. Tonnagen, der er et udtryk for skibenes samlede fragtkapacitet, er gået fra 20,34 millioner bruttoton i 2018 til 21,32 millioner bruttoton i 2019, hvilket er en stigning på 4,8 procent.
Handelsflåden under dansk flag er den 12. største i verden, og hvis man kigger på opereret tonnage, så råder Danmark over verdens femtestørste handelsflåde.
Interesserede kan læse mere i analysen - Ultraflash January - Growth in the Danish Flagged Merchant Fleet 2019 - her:
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fem mænd er blevet dømt i sagen
- Sydvestjysk havn får endnu en lokal medejer i sit ejendomsselskab
- Danmarks største erhvervshavn skruer på for forventningerne
- Havneoperationer i Liepāja i Letland kan komme på svenske hænder
- Færgerederi skal drive ro/pax-terminal de næste 50 år
- Budskaberne fra New York Climate Week er et lyspunkt i en urolig tid
- Droneaktivitet ved flere lufthavne udløser nationalt operationsberedskab
- 2.000 ton sten fra tunnelbyggeri bliver til stenrev i Køge Bugt
- Skibsfartens CO2-afgifter bør gå til at opbygge produktion af grønne brændstoffer i EU
- Entreprenør går i gang med at anlægge 430 meter kaj i Aarhus
- Ø-kommune får ny transportdirektør
- Færge fra 1907 bliver sendt til ophugning
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |