HV-Transport blev Årets Transportvirksomhed
Mandag 26. maj 2008 kl: 08:35
Af: Jesper Christensen

Fra venstre Formand for DTL Jørgen Egeskov Jensen, Vognmandsparret Ester og Poul Jørgensen og transportminister Carina Christensen (K), som overrakte trofæet som Årets Transportvirksomhed 2008.
DTL kårede Årets Transportvirksomhed på generalforsamlingen i Århus lørdag formiddag
Det blev HV-Transport i Herning, der kørte hjem med trofæet og kan kalde sig Årets Transportvirksomhed 2008 efter DTLs generalforsamling i Århus lørdag formiddag.
Virksomheden fra Herning blev valgt blandt i alt seks nominerede kandidater fra forårets regionale kåringer.
De øvrige kandidater var Munkbøl's Transportservice ApS fra region Sjælland, Vognmand Leth A/S fra region Syd, transportvirksomheden Leif M. Jensen A/S fra region Hovedstaden, flyttevirksomheden Handy Flyt A/S indstillet af DMF og transportvirksomheden Torben Rafn & Co. A/S, indstillet blandt de direkte medlemmer.
Udslagsgivende for at HV-Transport vandt, var modet til at træffe svære valg, en løbende specialisering samt koncentreret drift, en proaktiv reaktion på ændringer i markedssituationen, en udstrakt grad af uddelegering af beslutninger og kompetencer til medarbejderne - både individuelt og i teams, et omfattende program for sikring af de bedste arbejdsforhold, et stort socialt ansvar i forbindelse med en række af vores svagere samfundsborgere som er blevet solide støtter for virksomheden, fokus på kunder og deres behov samt et fornuftigt økonomisk resultat gennem en årrække.
Det er Dansk Transport & Logistik i samarbejde med, Michelin, Scania, og Applus+Bilsyn, der står bag kåringen af Årets Transportvirksomhed 2008.
.jpg)
© Copyright 2023 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fire-akslet forvogn er opbygget med kroghejs og kran
- Fredag bliver transportnyhederne.dk kun opdateret i begrænset omfang
- To brancher beder SVM-Regeringen om at rette op på dyrepassivitet
- Passagererne er kommet tilbage til færgerne
- Vognmandsorganisation kritiserer finanslovsforslag for vejafgiftdelen
- Vej i Vestjylland bliver udvidet for tæt ved én milliard kroner
- Natten til søndag skifter tiden
- Toldere fandt 1,5 ton narkotika sidste år
- Lange fængselsstraffe i containersag
- Uldum-vognmand tager fat med fransk pusher-trækker
- Motorvejsrasteplads får støjvold og flere p-pladser til lastbiler
- Aktions-uge i februar afdækkede alvorlige fejl og mangler hos nogle - andre blev godkendt
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |