Redningskoncern skærer 450 stillinger væk
Tirsdag 16. juni 2020 kl: 11:52
Af: RedaktionenDen danske Falck-koncern, som blandt andet er kendt for ambulancekørsel, autohjælp og bjærgning, afskediger op imod 450 af sine 30.000 medarbejdere globalt. Omkring 300 af de afskedigede medarbejdere er ansat i Danmark
Afskedigelserne sker for at tilpasse virksomheden til den forventede efterspørgsel efter corona-tiden.
- Vi ser, at efterspørgslen efter vores ydelser vender tilbage, men det sker på et nyt normalniveau, som er lavere end før udbruddet af den globale pandemi og tilbagegangen i samfundsøkonomien. Dertil kommer, at den underliggende forretning har været vigende på grund af en række kontraktudløb, siger Falck’s administrerende direktør Jakob Riis.
Han peger på, at Falck generelt set er tilpasningsdygtig over for udsving i samfundsøkonomien, men påvirkes af udsving i den del af virksomheden, hvor betalingen er aktivitetsbaseret. Det gælder for eksempel inden for assistancehjælp i Københavns Lufthavn, patienttransport samt vejhjælp og sundhedsydelser i Norden.
- Vi er kede af at sige farvel til dygtige medarbejdere. Under den nuværende pandemi har mange medarbejdere ydet en ekstraordinær indsats. I andre dele af forretningen er efterspørgslen faldet markant og vender langsomt tilbage til et nyt lavere normalniveau. Vi har en forpligtelse til at sikre, at Falck fortsat er en økonomisk sund virksomhed, der kan investere i at skabe markedsledende services til sine kunder og være en god arbejdsplads for sine medarbejdere, siger Jakob Riis.
Falck har indledt konsultationer med faglige organisationer, beskæftigelsesråd med mere efter gældende regler i de markeder, hvor afskedigelserne finder sted. De konkrete afskedigelser i Danmark sker senere i juni.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ørsundsbroen lagde belægning til flere køretøjer
- Passagerer overfaldt buschauffør
- Busserne kører 10 procent færre timer end i 2016
- Vismændene beskriver stress og arbejdsudbud i deres seneste rapport
- Aabenraa'er skal møde Folketingets Transportudvalg
- Årsskiftet betyder elektrisk drift på regionale og lokale ruter på Fyn og Langeland
- København er endnu en gang kåret som Europas førende krydstogthavn
- Gule sedler har hjulpet
- Jernbanen mellem Svendborg og Odense har fået sit digitale signalsystem
- Hovedstadens nye letbane kører med dobbelt så mange passagerer som forventet
- SSFMR-Regeringen vil lægge afgifter på krydstogtskibe
- Finansministeren mødtes med ledelsen af Københavns Lufthavne A/S
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)



