De Danske Bilimportører får ny direktør
Tirsdag 12. maj 2020 kl: 09:22
Af: RedaktionenBestyrelsen for De Danske Bilimportører (DBI) har udpeget Mads Rørvig som ny administrerende direktør. Mads Rørvig, der er i dag underdirektør i brancheorganisationen, Finans Danmark, afløser den nuværende administrerende direktør i De Danske Bilimportører, Gunni Mikkelsen, der har ønsket en mere tilbagetrukken rolle i organisationen
![]() | |
|
- Jeg er glad for, at Mads har sagt ja til at stå i spidsen for vores branche i Danmark. Med sin baggrund fra Christiansborg og Finans Danmark, har han et unikt udgangspunkt for at skabe synlighed og politiske resultater. Jeg glæder mig til samarbejdet med Mads, og er sikker på, han er den rette til også at videreudvikle og modernisere DBI, siger Jens Bjerrisgaard, der er bestyrelsesformand for DBI og koncernchef for Semler Gruppen, der importerer og forhandler biler fra VW-koncernen.
- Biler udgør en central rolle i vores samfund, og er en af hovedaktørerne, når der skal leveres på den grønne omstilling i Danmark og resten af verden. DBI er brancheorganisationen, der skal få branchens kompetencer i spil i udviklingen af det danske samfund. Det er en opgave, jeg ser meget frem til, siger Mads Rørvig i forbindelse med det nye job, som han tiltæder 1. juni i år.
Den afgående administrernede direktør, Gunni Mikkelsen, fylder 65 år i maj, får efter eget ønske en mere tilbagetrukken rolle i organisationen, så han fortsat kan bidrage med sin erfaring fra branchen.
Fakta om De Danske Bilimportører:
De Danske Bilimportører er brancheorganisation for bilindustrien i Danmark med alle bilimportører som medlemmer
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Rumænsk chauffør kan se frem til bøde på 30.000 kroner
- Transportvirksomhed i Kolding med over 100 medarbejdere er gået konkurs
- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni
- Grønberg-virksomhed med fokus på træ har fået to nye fire-akslede forvogne
- Landbrugsvirksomhed kan transportere afgrøder i ny fire-akslet tip-trailer
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Hundefører så tung lastbil på vejen
- Transportcenter får besøg af 63 EU-transportattacheer
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Lastbil- og bus leverandør udnævner to nye direktører
- Politiet tjekkede dyretransporter på Bornholm
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |