Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Rednings-koncern mister sin ambulance- og branddirektør

Onsdag 6. maj 2020 kl: 11:10
Af: Redaktionen

Jakob Just-Bomholt forlader sin stilling i Falck for at blive administrerende direktør for en anden stor dansk virksomhed. Jakob Just-Bomholt kom til Falck i januar 2017 og er Executive Vice President for enhederne Ambulance og Brand, ligesom han er medlem af Falcks øverste ledelse og direktion

Rednings-koncern mister sin ambulance- og branddirektør
Jakob Just-Bomholt.
- Under Jakob Just-Bomholts ledelse har ambulanceforretningen gjort store fremskridt på vejen mod at blive en mere rentabel og strømlinet forretning i nøglemarkeder. Ambulance-teamet har klaret det nuværende udbrud af COVID-19 særdeles godt, og det siger meget om vores drift og ledelsesteam i ambulanceforretningen, siger Falck-koncernens administrerende direktør Jakob Riis og fortsætter:


- Jeg har nydt at arbejde sammen med Jakob, som er topprofessionel og har en stor forretningsmæssig indsigt. Jeg ønsker ham held og lykke med at forfølge sit ønske om at blive CEO og ønsker ham alt det bedste med hans kommende udfordring.


Jakob Just-Bomholt peger på, at han siden han kom til Falck for mere end tre år siden, har samarbejdet om at fokusere ambulance- og brandforretningen ved at øge konkurrenceevnen.


- Samtidigt har vi bevaret den høje kunde- og patienttilfredshed. Denne rejse har til tider været udfordrende og begivenhedsrig, men den har også været givende og med meget ny viden. Jeg vil gerne takke alle mine kolleger i Falck for deres dedikation, og jeg ønsker Falck alt det bedste fremover, siger Jakob Just-Bomholt, hvis nye stilling endnu ikke er offentliggjort.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Herfølge-vognmand har hentet to-akslet link-trailer i Hedensted
- Danskbaseret transportkoncern er ny olympisk logistik- og transportpartner
- Pickup'er er leveret med sneplov og saltspreder
- Fredag 7. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Lastbilanlæg i Malmö lukker efter tre år
- Britisk rederi-koncern udvider kapaciteten til og fra Tilbury øst for London
- Omsætningen steg hos dansk rederikoncern
- Ny EU-aftale om CO2-beregning er en god nyhed
- Antallet af konkurser faldt i oktober - med store forskelle mellem regioner og brancher
- Ny fabrik i Fredericia skal håndtere tre millioner dåser og flasker - dagligt
- Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Øresundshavn tester rengøringsrobot til containere

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst