Klik venligst

Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

DSB fordeler pladsbilletterne bedre

Tirsdag 5. maj 2020 kl: 12:44
Af: Redaktionen

I forbindelse med indsatsen for at dæmme op for corona-smitte indførte DSB krav om pladsbillet i InterCity- og InterCityLyn-tog. Men flere passagerer har undret sig over og været utrygge ved, at de har fået plads tæt på andre rejsende, selvom der har været ledige pladser andre steder i toget

DSB oplyser, at pladsbilletterne fordeles, så kun halvdelen af pladserne i hver vogn kan reserveres. Det sikrer, at der altid er ledige pladser i hver vogn. DSB peger også på, at passagerne hele tiden frit har kunnet vælge at sætte sig på andre ledige pladser i vognen end den, de har fået plads til.


Men fremover vil en systemændring i DSB’s reservationssystem fordele pladserne bedre i hele toget for at forebygge utrygge situationer.


I forbindelse med systemændringen gentager DSB, at man som passager gerne må rykke over på en anden plads i samme vogn, man har fået plads til, hvis man føler, at afstanden til ens medpassagerer er for kort.


På rejser med InterCity- og InterCityLyn-tog får man tildelt en specifik plads, men man må gerne rykke over på en anden plads i samme vogn, hvis man føler, at afstanden til ens medpassagerer er for kort.


På rejser med regionaltog kan man sætte sig, hvor man vil og på den klasse, som ens billet er gyldig til, når blot man er opmærksom på at holde afstand til ens medpassagerer.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Hvad kan få gymnasieelever til at tage cyklen
- En ombygget container står klar til cykler i Hedensted
- 55-årig mand cyklede ud for an et tog
- Tre unge drenge kastede sten mod S-tog
- Specialfartøj er testet og klar til tunnelelement med kælder
- August lå på samme lanemeter-niveau som sidste år
- Hvordan sikrer vi god kollektiv mobilitet på landet
- På banen til Sønderborg nåede to det ikke sidste år...
- Kampagne skal få gående, cyklister og bilister til at respektere signaler og bomme
- Trafikselskab mangler flex-biler og begrænser kørslen
- Færger sejlede med flere passagerer
- Region i øst ønsker dialog om gratis transport til børn og unge

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst