Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Skandinavisk flyselskab varlser fyrring af 5.000 medarbejdere

Tirsdag 28. april 2020 kl: 15:02
Af: Redaktionen

Forventninger hos flyselskabet SAS om at komme ud at flyve i et tørre omfang ligger på et lavt niveau. Selskabet vurderer, at der vil gå flere år før efterspørgslen på flyrejser er tilbage på niveauet før corona-tiden. Derfor har SAS besluttet at fyre 5.000 medarbejdere - 1.900 heltidsansatte i Sverige, 1.300 i Norge og 1.700 i Danmark

SAS konstaterer, at corona-virussen har fjernet stort set hele efterspørgslen efter flyrejser og dermed det kommercielle grundlag for flyselskaber over hele verden.


I øjeblikket flyver SAS kun i et begrænset indenrigsnetværk i Norge, Sverige og Danmark. 


På grund af de aktuelle restriktioner forventer SAS kun en begrænset aktivitet i sommersæsonen, der ellers er vigtig for flyselskaberne. 


Medarbejdere hos SAS har i gennemsnit et opsigelsesvarsel på seks måneder. Det betyder, at selskabet må fyre medarbejdere på nuværende tidspunkt, hvis medarbejderstaben skal passe til efterspørgslen om et halvt års tid.


Det betyder også, at SAS kan skalere op tidligere ved at trække fyringer tilbage, hvis efterspørgslen skulle stige.





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Ny enighed aflyste arbejdsnedlæggelser hos norsk kabinepersonale
- Tysk transportkoncern kørte omsætning og resultat frem i andet kvartal
- Luftfragten via sydjysk lufthavn kørte og fløj frem i juli
- Passagertallet i sydjysk lufthavn steg i juli
- Lufthavn i Karup har haft flere passgerer
- Lufthavn på Djursland havde flere rejsende
- Årets andet kvartal havde en positiv indtjeningvækst
- Flere rejsende klager over forsinkede fly
- Norsk flyselskab kom gennem andet kvartal med et negativt driftsresultat
- Passagertallet er vokset med 22 procent - 7 procent vil have mere indenrigsflyvning
- Efter en uge med ny EU-told er antallet af lavværdiforsendelser halveret
- Lufthavn ved Esbjerg får forbindelse til Holland og England

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst