Linktrailerne kan danne Danmarks længste modul-vogntog
Torsdag 16. april 2020 kl: 11:07
Af: Redaktionen
Danske Fragtmænd Transport A/S har fået leveret fem-linktrailere og en enkelt tre-akslet - alle med gardin-opbygning - af Lastas i Hedensted. I anledning af leveringen satte Lastas de seks trailere sammen på række og skabte dermed et modulvogntog på 60 meter
De seks trailere er alle gardin-trailere fra Kel-Berg og bygget op over letvægts chassis’er med længdevanger opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger - og med cyklistværn i begge sider.
Gardinopbygningerne har skydetag med hvid presenningsdug, sidestolper med bræddeholdere, fragtmandsblå gardinsider og TÜV-godkendte bunde til 7.000 kg til linktrailerne og til 9.000 kg til den tre-akslede gardintrailer.
Trailerne har to bagdøre med to lukkestænger
Trailerne, der er XL-godkendte, har tromlebremser og er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Herfølge-vognmand har hentet to-akslet link-trailer i Hedensted
- Danskbaseret transportkoncern er ny olympisk logistik- og transportpartner
- Pickup'er er leveret med sneplov og saltspreder
- Fredag 7. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Lastbilanlæg i Malmö lukker efter tre år
- Britisk rederi-koncern udvider kapaciteten til og fra Tilbury øst for London
- Omsætningen steg hos dansk rederikoncern
- Ny EU-aftale om CO2-beregning er en god nyhed
- Antallet af konkurser faldt i oktober - med store forskelle mellem regioner og brancher
- Ny fabrik i Fredericia skal håndtere tre millioner dåser og flasker - dagligt
- Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Øresundshavn tester rengøringsrobot til containere
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




