Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Linktrailerne kan danne Danmarks længste modul-vogntog

Torsdag 16. april 2020 kl: 11:07
Af: Redaktionen

Linktrailerne kan danne Danmarks længste modul-vogntog

Danske Fragtmænd Transport A/S har fået leveret fem-linktrailere og en enkelt tre-akslet - alle med gardin-opbygning - af Lastas i Hedensted. I anledning af leveringen satte Lastas de seks trailere sammen på række og skabte dermed et modulvogntog på 60 meter

De seks trailere er alle gardin-trailere fra Kel-Berg og bygget op over letvægts chassis’er med længdevanger opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger - og med cyklistværn i begge sider.


Gardinopbygningerne har skydetag med hvid presenningsdug, sidestolper med bræddeholdere, fragtmandsblå gardinsider og TÜV-godkendte bunde til 7.000 kg til linktrailerne og til 9.000 kg til den tre-akslede gardintrailer.
Trailerne har to bagdøre med to lukkestænger


Trailerne, der er XL-godkendte, har tromlebremser og er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Stop østrigske kørselsrestriktioner
- Åben trailer har fire aksler og truck-beslag bagerst
- Svensk lastbilproducent har syv modeller med fem stjerner
- Nye fem-stjernede resultater i Euro NCAP-test
- Det første metrotog er tilbage efter modernisering i Rotterdam
- Fynsk havn nåede en nettoomsætning på 311 millioner kroner
- Sydjysk fjordhavn viste fremgang på både gods og økonomi
- Tre-akslet city tip-trailer kan rumme 34 kubikmeter I kassen
- Aktører på havet vil mindske miljøkonsekvenser ved indvinding af råstoffer fra havbunden
- El-drevne skraldebiler er konkurrencedygtige i Kerteminde
- Erfa-gruppe for vognmænd med kran- og blokvogne har fået svar på asbestspørgsmål
- Håndværkere var for langt hjemmefra i deres varebiler

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst