Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Amerikansk lastbilproducent holder produktionen i ro til næste uge

Onsdag 15. april 2020 kl: 11:38
Af: Redaktionen

Paccar-koncernen, der blandt andet omfatter hollandske DAF, meddelte før påske, at det midlertidige produktionsstop, der blev indført i marts som følge af corona-situationen, fortsætter til 20. april.

Paccar-koncernen oplyser, at situationen bliver fulgt løbende. Ud over corona-situationen er beslutningen om at indstille produktionen midlertidigt også påvirket af en faldende efterspørgsel efter lastbiler og udsigten til en svagere verdens-økonomi.

Paccar fremhæver, at det er produktionen af nye produkter, der er midlertidigt indstillet, mens eftermarkedet fortsat betjenes.








Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Østrigs har indføret kørselsforbud i påsken
- Vejdirektoratet undersøger jordens egenskaber under vejen til havnen
- Vestjysk fragtmand overtager kollega i Thy
- Producent afviser mangel
- Skævvridning af afgifter kan koste Danmark dyrt
- Tyve stal 1.100 liter dieselolie fra parkerede sættevogne
- Lastbilchauffør mistede livet i arbejdsulykke
- Overførslen blev gennemført med en fire-akslet forvogn
- Vi kommer til at tage kampen mod bøvl, besvær og bureaukrati
- Manglen på chauffører kræver politisk handling
- Fleksibel levering er grønnere - og bliver valgt til
- Transportvirksomhed fik pris for særligt socialt ansvar

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst