Sælger vender tilbage
Fredag 20. marts 2020 kl: 09:52
Af: RedaktionenRenault Trucks styrker salgsafdelingen i Taastrup med en tidligere kollega, som har stor erfaring fra branchen. Den nye kollega er Christian Weber, som for en del år siden arbejdede i reservedelsafdelingen hos Sommer Volvo og hos Volvo Truck Center Taastrup
![]() |
Christian Weber var trainee i reservedelsafdelingen hos Sommer Volvo, og var i perioden 2002-2005 Part Account Manager hos Volvo Truck Center Taastrup. Herudover har Christian Weber arbejdet hos Mercedes-Benz Odense som varevognssælger.
Efter flytning fra Fyn til Sjælland var Christian Weber hos Iveco Danmark inden han i perioden fra 2015-2018 drev sit eget bilfirma, Weber Biler fra Birkerød. Christian Weber har desuden været i forsikringsbranchen, hvor han håndterede forsikringer til biler og varevogne.
Derudover har han i sit virke med eget bilfirma arbejdet med produktion af Youtube-videoer og søgte netop stillingen som salgsansvarlig efter at have set Renault Trucks’ egen danske Youtube-video, hvor der blev søgt en varevognsælger.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Polsk registreret lastbil havde fire paller med ulovlige puff bars på ladet
- Den ene ud af tre onboard-enheder udløser tre gange så mange bøder
- Palletyve i polsk varebil var rumænske
- Flytteforretning bliver en del af større transportkoncern
- Vi sorterer bedre, men affaldsbjerget vokser
- Fynsk vognmand hejser lad på ny kærre
- Pakkebudet var en politimand med politiskilt
- Snebroer på motorvejsrastepladsen vil koste fem-seks millioner pr styk
- Havnearbejdere i København har nedlagt arbejdet
- Redningskøretøjer kan fritages for vejafgift
- Nordsvensk transportvirksomhed er blevet en del af ung dansk koncern
- Tankvogn til gylle bygger på et nyt koncept
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





