Færger fortsætter med at sejle hurtigt over Kattegat
Torsdag 12. marts 2020 kl: 20:52
Af: RedaktionenFærgerederiet Molslinjen forsætter med at sejle på alle rederiets ruter i Danmark. Samtidig sætter rederiet gang i en række initiativer for at tage vare på både passagerer og besætninger i forhold til den aktuelle udfordring med at dæmme op for corona-virussen
Alle Molslinjens færger er samfundsbærende infrastruktur, og det forventes at rederiets færger sejler. I lyset af den aktuelle situation i Danmark sætter Molslinjen gang i en række initiativer på alle rederiets ruter.
Passagerer med særlige behov får lov til at opholde sig i deres bil på vogndækket på skibet. Det kan være passagerer, som har forhøjet risiko ved at blive smittet med coronavirus, passagerer som frygter at være blevet udsat for smitte eller passagerer som generelt er utrygge.
Buffeten på færgerne lukkes, så der udelukkende sælges mad anrettet og indpakket. Alle passagerer fordeles i zoner på færgerne, så ingen behøver at være tæt på medpassagerer. Besætningerne er instruerede i at iagttage de strengeste regler for hygiejne ombord.
For de passagerer, som ikke ønsker at benytte deres billet, indføres fra dags dato og to uger frem fuld fleksibilitet for alle billettyper, så turene til sejlads i perioden gebyrfrit kan ændres 60 dage frem i tiden.
Bornholmslinjen, Langelandslinjen, Alslinjen, Samsølinjen og Fanølinjen sejler som situationen er lige nu alle uændret.
På ruten over Kattegat udarbejdes et nyt trafikprogram med to færger i stedet for tre. Det giver rederiet mulighed for at arbejde med besætninger som lukkede hold, så ingen medarbejdere bevæger sig på flere færger. Der indføres samtidig temperaturkontrol af de besætninger, som skal holde færgerne sejlende, for at fastholde sejladserne så længe som muligt.
- Danmark er i en alvorlig situation, som vi alle skal være med til at håndtere. Vi gør, hvad myndighederne beder os om, så vi kan bidrage til, at Danmark kommer så godt igennem de næste afgørende uger, siger Molslinjens administrerende direktør, Carsten Jensen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bro over E45 ved Horsens skal rives ned
- Vestjysk kommune har skærpet kravene til affaldsindsamler
- Snevejret gjorde det svært for busserne
- Vognmandsvirksomhed i Herning sparer tid og reducerer arbejdsbyrden med flådestyringssystem
- Vognmandsvirksomhed i Herning sparer tid og reducerer arbejdsbyrden med flådestyringssystem
- Vognmandsvirksomhed i Herning sparer tid og reducerer arbejdsbyrden med flådestyringssystem
- Januar kom ud med 95 nye elektriske lastbiler
- Lille antal blev fordoblet plus lidt mere
- Maskintrailer skal køre for asfalt-virksomhed
- Bestanden er vokset godt 6,5 procent siden 2020
- Tysk containertransportør sætter 33 elektriske lastbiler i drift
- To tyske mærker kørte frem
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





