Entreprenør vi anlægge trucksop ved Horsens
Fredag 6. marts 2020 kl: 12:40
Af: RedaktionenMichael Mortensen, der ejer HM Entreprenør, vil fredag præsenterer et projekt om et stort truckstop med plads til 500 lastbiler på en mark ved motorvejsafkørsel 57 ved Horsens
Pladsen, der skal være overvåget døgnet rundt, skal have en døgnbetjent restaurant, mulighed for at chauffører kan overnatte andre steder end i deres lastbiler, indkøbsmuligheder og badefaciliteter.
Ifølge materiale, der er udsendt forud for præsentationen, vil der blive tale om den største EU-sikrede rasteplads for lastbiler.
Der er tale om en privat investering. På nuværende tidspunkt har projektet ikke fået de nødvendige tilladelser eller fået sat gang arbejdet med at få udarbejdet en ny lokalplan for området.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Antallet af nyregistreringer er stegt med 16 procent
- Den elektriske bestand er vokset
- Bestanden er vokset med 515
- Kerneforretningen voksede i Sønderjyllands største havn
- Kølekæde hos cateringvirksomhed er blevet mere elektrisk
- Specialtransporter bliver fulgt at elektrisk følgebil
- Forsøg med med vejafgifter for personbiler er afsluttet med en rapport
- Antallet af trafikdræbte i EU faldt med tre procent
- Tankstationer må ikke reservere urimeligt høje beløb på forbrugernes konti
- Vognmand på Falster valgte 780 heste fra Göteborg
- Transport- og logistikkoncern omsatte for mere - og håndterede mere gods
- Høje brændstofpriser får bilister til at sætte farten ned
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





