Entreprenør vi anlægge trucksop ved Horsens
Fredag 6. marts 2020 kl: 12:40
Af: RedaktionenMichael Mortensen, der ejer HM Entreprenør, vil fredag præsenterer et projekt om et stort truckstop med plads til 500 lastbiler på en mark ved motorvejsafkørsel 57 ved Horsens
Pladsen, der skal være overvåget døgnet rundt, skal have en døgnbetjent restaurant, mulighed for at chauffører kan overnatte andre steder end i deres lastbiler, indkøbsmuligheder og badefaciliteter.
Ifølge materiale, der er udsendt forud for præsentationen, vil der blive tale om den største EU-sikrede rasteplads for lastbiler.
Der er tale om en privat investering. På nuværende tidspunkt har projektet ikke fået de nødvendige tilladelser eller fået sat gang arbejdet med at få udarbejdet en ny lokalplan for området.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Pakkebud var også pakketyv
- Formand for transportfond takkede af i maj
- Transportfond har fået nyt bestyrelsesmedlem
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Samarbejde mellem lastbilleverandør og uddannelsescenter skal styrke driftsøkonomien
- Transportkoncern med selskaber i otte lande øgede aktiviteterne og løftede resultaterne
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
- Fire måneder har givet 2,4 millioner
- Vognmændene skal tænkes ind i Europas beredskab
- Fyns østligste erhvervshavn skal udvides
- Havneselskab med tre våde og en tør havn håndterede over en million ton i maj
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




