Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Entreprenør vi anlægge trucksop ved Horsens

Fredag 6. marts 2020 kl: 12:40
Af: Redaktionen

Michael Mortensen, der ejer HM Entreprenør, vil fredag præsenterer et projekt om et stort truckstop med plads til 500 lastbiler på en mark ved motorvejsafkørsel 57 ved Horsens

Pladsen, der skal være overvåget døgnet rundt, skal have en døgnbetjent restaurant, mulighed for at chauffører kan overnatte andre steder end i deres lastbiler, indkøbsmuligheder og badefaciliteter.


Ifølge materiale, der er udsendt forud for præsentationen, vil der blive tale om den største EU-sikrede rasteplads for lastbiler.


Der er tale om en privat investering. På nuværende tidspunkt har projektet ikke fået de nødvendige tilladelser eller fået sat gang arbejdet med at få udarbejdet en ny lokalplan for området.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- De elektriske har en andel på godt otte procent
- På fire måneder er der nyregistreret 129 nye af slagsen
- Antallet af nyregistrerede kørte fra 11 til 29
- Antallet blev det samme som sidste år
- Tre trækkere fra transportvirksomhed fra Billund trak afsted med tre tre-akslede trailere
- Asfaltindustrien advarer mod pirater
- Motorvej ved Horsens bliver lukket i 18 timer
- Tre-akslet maskintrailer har dobbelt udtræk
- Transportkoncern testede Formel-1 transport med tog
- Vognmand er sigtet for millionbedrageri
- Fire-akslet trailer med gående gulv skal køre hos vognmand i Salling
- Kølemaskiner leverer øget brændstofeffektivitet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst