Entreprenør vi anlægge trucksop ved Horsens
Fredag 6. marts 2020 kl: 12:40
Af: RedaktionenMichael Mortensen, der ejer HM Entreprenør, vil fredag præsenterer et projekt om et stort truckstop med plads til 500 lastbiler på en mark ved motorvejsafkørsel 57 ved Horsens
Pladsen, der skal være overvåget døgnet rundt, skal have en døgnbetjent restaurant, mulighed for at chauffører kan overnatte andre steder end i deres lastbiler, indkøbsmuligheder og badefaciliteter.
Ifølge materiale, der er udsendt forud for præsentationen, vil der blive tale om den største EU-sikrede rasteplads for lastbiler.
Der er tale om en privat investering. På nuværende tidspunkt har projektet ikke fået de nødvendige tilladelser eller fået sat gang arbejdet med at få udarbejdet en ny lokalplan for området.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Nye ruter og skjulemetoder afsløret i kokainrazziaer i Spanien
- Sydøstjyllands Politi beslaglagde 17.920 puff bars I Fredericia
- 22 til- og frakørsler på motorvejsnettet bliver ombygger til dobbelttrailer-vogntog
- Lastvognssælgere og mekanikere kan hente og bringe lastbiler uden kvalifikationsuddannelsesbevis
- Tungvognspolitiet tjekkede 88 tunge køretøjer
- Dobbelttrailer-vogntog får mere plads
- Grundlaget for Motorvej E20 er ødelagt ved Københavns Lufthavn
- Fem tip-trailere blev sendt samme sted hen
- Der er kommet 208 flere batterielektriske lastbiler på vejene
- Antallet af nyregistreringer er steget med 84
- Færre nye lastbiler kom ud at køre
- Lastbilbestanden følger årsudsvingningen på et højre niveau
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |