Trailerne har 24 aksler til sammen
Tirsdag 3. marts 2020 kl: 11:43
Af: Redaktionen
Syv af de otte nye gardin-trailere linet op til fotografering hos Lastas i Hedensted.
Lastas i Hedensted har leveret en større ordre på 24 aksler fordelt ligeligt med tre aksler på hver trailer, så virksomheden AH Fragt A/S i Vejen har kunnet hente samlet otte ens Kel-Berg gardintrailere i Hedensted
De otte nye ens trailere er bygget op over et letvægts-chassis med længdevanger opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger, og med cyklistværn i begge sider.
Gardin-opbygningen har skydetag med presenning. Gardinsiderne har fire forskydelige sidestolper i hver side med tilhørende i alt 40 alu-brædder.
I bagenden er der monteret en 2.500 kg Zepro-lift med en 2.000 mm stålplade.
Bunden, der er udført i 28 mm hårdttræsplanker, er TÜV-godkend til 9.000 kg. I bunden er der også tre gange seks 80 x 50 mm sokler, der flugter på tværs. I hver kantskinne er der monteret 13 binderinge.
Med hver trailer følger 12 kæpstokke og en magasin.
Trailerne er leveret med tre ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser. Der er lift-funktion på første og tredie aksel med automatisk hæve-/sænkeventil.
Trailerene er XL-godkendt og har en tilladt totalvægt på 42.000 kg.
De nye gardintrailere er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- Ringvej ved Viborg bliver spærret i 14 dage
- Pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026 har fået flere penge
- Branchen er præget af usikkerhed over forholdene på el-markedet.
- To-akslel city-trailer får base I Toftlund
- Antallet af nyregistreringer faldt med 9,3 procent
- Flere varebiler er elektriske
- Elektriske lastbiler arbejder mindre
- Danske lastbiler arbejdede mindre
- Bestanden er steget med 366
- Der er en forskel på 57 mellem nummer et og nummer to
- Batteri-elektriske lastbiler er nået 7 procent
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




