Udenlandsk lastbil havde hash med til Løsning
Torsdag 20. februar 2020 kl: 11:24
Af: RedaktionenOnsdag beslaglagde Sydøstjyllands Politi en større sending hash og anholdt seks mænd i færd med at læsse hashen af en udenlandsk registreret lastbil. De seks mænd fremstilles torsdag i Grundlovsforhør for lukkede døre
Sydøstjyllands Politi havde fået et tip om hash-transporten og tog ud til en ejendom ved Løsning mellem Vejle og Horsens.
Tippet gik på, at der blev båret noget fra en udenlandsk indregistreret lastbil, og at der også var flere danske biler på stedet. Politiet rykkede ud med blandt andet narkohunde og anholdte to udenlandske mænd på henholdsvis 39 og 49 år, og fire mænd med dansk statsborgerskab på henholdsvis 27, 25, 37 og 40 år. Tre af var fra Aarhusområdet, mens den fjerde var fra Vejleområdet.
Hashen blev fundet både på lastbilen og på ejendommen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bro over E45 ved Horsens skal rives ned
- Vestjysk kommune har skærpet kravene til affaldsindsamler
- Snevejret gjorde det svært for busserne
- Vognmandsvirksomhed i Herning sparer tid og reducerer arbejdsbyrden med flådestyringssystem
- Vognmandsvirksomhed i Herning sparer tid og reducerer arbejdsbyrden med flådestyringssystem
- Vognmandsvirksomhed i Herning sparer tid og reducerer arbejdsbyrden med flådestyringssystem
- Januar kom ud med 95 nye elektriske lastbiler
- Lille antal blev fordoblet plus lidt mere
- Maskintrailer skal køre for asfalt-virksomhed
- Bestanden er vokset godt 6,5 procent siden 2020
- Tysk containertransportør sætter 33 elektriske lastbiler i drift
- To tyske mærker kørte frem
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




