Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Entreprenør på Mors tager fat med kran og hejs

Mandag 20. januar 2020 kl: 12:05
Af: Redaktionen

Entreprenør på Mors tager fat med kran og hejs

Vils Entreprenørforretning A/S, i byen Vils på Mors, har taget en ny fire-akslet Scania opbygget hos Sawo med kran og hejs i brug. Virksomheden, der har en afdeling i Viborg og en oplagsplads i Skive, arbejder med anlægs- og byggeopgaver, samt jord-, kloak og belægningsarbejde

Sawo har opbygget den nye luftaffjedrede Scania med triple-bogie og en akselafstand på 4.350 mm med en HIAB X-HiPro 262 EP-5 XSD-kran bag førerhuset og et Sawp CLF425S-3W-wirehejs. 
 

Hiab X-HiPro 262-kranen er leveret med EP-armsystem med en optimeret vippearm med længst mulige udskud, to rørføringer med slangerulle og indvendige slanger samt lænkeled både ved vippearm og hovedarm. Derudover er den leveret med betjening af støtteben fra kranens XS-Drive radiostyring. 


Sawo CLF425S-3W-wirehejset, der er er monteret bag kranen, er el/pneumatisk betjent fra førerhuset. 


Sawo har lavet lodret afdækning i både højre og  venstre side med alu-plade, samt vandret afdækning i alu-dørk, der giver bilen et flot og komplet look.


Vils Entreprenørforretning A/S har over 30 års erfaring og ejes i dag af Erik Yde Larsen og Søren Glintborg.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmand i Odense har trukket en udtrækstrailer til Odense
- Transportvirksomhed syd for Aarhus har fået depotopladning
- Nyt selskab skal gøre opladning nemmere og billigere
- Signalsystem på Fyn får støtte fra EU
- Mindre flytteforretning på Sjælland er gået konkurs
- Transportvirksomhed i Kolding investerer i elektriske lastbiler
- Ny asfalt skal mindske partikelforurening fra trafikken
- Ubrugte midler flyttes til en anden pulje
- Bommen kan gå ned for udenlandske lastbiler med ubetalte vejafgiftsbøder
- Aftale om udenlandsk arbejdskraft er et vigtigt skridt for transportbranchen
- Vognmand på Amager trækker læsset med en tre-akslet pusher-trækker
- Tung transport mellem Danmark og Sverige skal være lidt lettere - at gennemføre

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst