Specialist har fået special-vogntog og ballast-kærre
Fredag 11. oktober 2019 kl: 11:37
Af: Redaktionen
Kran-specialisten BMS’ afdeling i Kolding har fået leveret endnu et nyt køretøj - og en ny kærre fra opbyggervirksomheden Sawo. Der er tale om et helt træk bestående af Scania-forvogn opbygget med kran og lad plus en tilhørende ballastkærre beregnet til kørsel med køreplader
![]() |
Derudover har BMS også fået leveret en ny ballastkærre til deres 160 tm mobilkran. Den nye ballastkærre har en udvendig længde på 5.100 mm og en blokvognsbredde på 2.750 mm. Kærren er opbygget med styr passende for ballast, stativer for kroge samt støttebensplader, der er placeret for at opnå maksimal udnyttelse af lasteevne - og for at imødekomme et ønske om lav kørehøjde er bunden lavet i hårdttræ med metalplader over hjulene.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Trækker er den tredie med løve-motor
- Vognmand i Værløse valgte påhængsvogn i Hedensted
- Færge- og fiskerihavn i Vendsyssel holder med positiv vækst fast i kursen
- Transportvirksomhed skifter ud på direktørposten
- Slamsugerbilen har en stjerne i front
- Entreprenør afprøver specialfartøj inden tunnelbyggeri
- Udenlandske dieseltyve stjal 200 liter dieselolie og blev dømt straks efter
- Solen hjælper biler - mod flade batterier
- Tiptrailer med 36 kubikmeters kasse er sendt til Sorø
- Hurtigfærge er sendt på værft i Frederikshavn
- - Der er behov for et grænseoverskridende samarbejde om kapacitet og redundans for transport over Øresund
- Svensk udspil presser på for beslutning om en fast HH-forbindelse
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)





