Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Udenlandske vognmænd fik bøder for manipulation

Onsdag 9. oktober 2019 kl: 12:01
Af: Redaktionen

Tungvognscenter Syd under Sydøstjyllands Politi standsede tirsdag to udenlandske lastbiler ved Kolding. Ved kontrollen kunne politiet konstatere, at der var pillet ved lastbilernes udstødningssystemer, så de kunne køre uden at skulle have AdBlue i tanken og dermed forurene mere end tilladt

De tekniske undersøgelser af de to lastbiler, som personale fra Tungvognscenter Syd gennemførte ved kontrollen, viste, at der var manipuleret med de to lastbilers forureningsbegrænsede udstyr. Det udløste bøder til de to vognmænd på tilsammen omkring 60.000 kroner for manipulation. 


Derudover skal de to lastbiler forbi et værksted for at blive gjort lovlige igen, inden de får lov til at komme ud at køre på vejene igen.


Tungvognscenter Syd under Sydøstjyllands Politi oplyser, at begge vognmænd har erkendt sigtelserne og betalt bøderne. 




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Ny dieselmotor øger brændstofeffektivitet med op til fire procent
- Tre-akslet kærre er leveret med bagtip
- Netløsning kan løfte elektrificering et skridt frem
- Lastbilproducent vil investere 70 millioner euro i fransk fabrik
- Når man ikke kan køre under...
- Kronprinsen var med de sidste motorkøretøjer over den gamle bro over Storstrømmen
- Transportvirksomhed tog tre to-akslede trailere med gardiner
- Balance mellem mænd og kvinder skaber basis for et godt arbejdsklima
- Landtransport med fokus på vand har fået fire nye gardintrailere
- Speditører ser gode takter i regeringsgrundlag, men kan ikke finde transport og logistik mangler
- Speditionsvirksomhed er blandt Danmarks bedst ledede virksomheder
- Godstransporten skal højere op på den politiske dagsorden

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst