Udenlandske vognmænd fik bøder for manipulation
Onsdag 9. oktober 2019 kl: 12:01
Af: RedaktionenTungvognscenter Syd under Sydøstjyllands Politi standsede tirsdag to udenlandske lastbiler ved Kolding. Ved kontrollen kunne politiet konstatere, at der var pillet ved lastbilernes udstødningssystemer, så de kunne køre uden at skulle have AdBlue i tanken og dermed forurene mere end tilladt
De tekniske undersøgelser af de to lastbiler, som personale fra Tungvognscenter Syd gennemførte ved kontrollen, viste, at der var manipuleret med de to lastbilers forureningsbegrænsede udstyr. Det udløste bøder til de to vognmænd på tilsammen omkring 60.000 kroner for manipulation.
Derudover skal de to lastbiler forbi et værksted for at blive gjort lovlige igen, inden de får lov til at komme ud at køre på vejene igen.
Tungvognscenter Syd under Sydøstjyllands Politi oplyser, at begge vognmænd har erkendt sigtelserne og betalt bøderne.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vej-entreprenør skærer ned på CO2-udledningen
- Sikkerhed for chauffører og bude får særlig opmærksomhed op til jul
- Hirtshals Havn lægger arealer til stor beredskabsøvelse
- Entreprenør på Nordøstfyn har fået fire-akslet tip-trailer ti freelance-opgaver
- Sydvestjysk havn er blevet medlem af nordeuropæiske havneorganisation
- EU-Kommissionen spørger efter flere oplysninger om danske vejafgiftsbøder
- Midtjysk tankvognsvirksomhed skifter ejer
- Bruttoprisen på dieselolie har svinget 1.80 kroner i løbet af året
- Energisekslaber får forbud mod vejledende priser på brændstof
- Bekendtgørelse om hastighedsbegrænsere træder i kraft
- Den ene lastbil svinge kraftigt til venstre forud for ulykken
- Femern Bælt-forbindelsen kan skabe øget risiko for trængsel på veje og jernbaner
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




