Horsensvognmand hejser containere med 26-tons hejs
Fredag 4. oktober 2019 kl: 11:30
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo har opbygget en ny fire-akslet Volvo FM med et 26-tons Multilift kroghejs til Arthur Andersen Transport i Horsens
Det nye Multilift-kroghejs, der er af den nye Ultima-type, har en kapacitet på 26 tons og er med luftstyret sikkerhedslås og brugervenlige funktioner som ilgang, hurtigtip, glidesats, hovedcylinderbeskyttelse samt automatisk sekvenskontrol, der sikrer, at alle funktioner kan køre i én arbejdsgang.
Ud over det nye kroghejs har Sawo A/S blandt andet monteret hydraulisk udskydbar kofanger, værktøjskasser med trin til opstigning, boogiekasser samt hydrauliktank i frontkonsol bag førerhuset.
Vognmandsforretningen Arthur Andersen Transport i Horsens hjælper med lokal og national vognmandskørsel med kranvogne, affaldscontainere og materialelevering. De er specialister i trætransport, montageopgaver, bådtransport, maskin- og fabriksflytning.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Rumænsk chauffør kan se frem til bøde på 30.000 kroner
- Transportvirksomhed i Kolding med over 100 medarbejdere er gået konkurs
- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni
- Grønberg-virksomhed med fokus på træ har fået to nye fire-akslede forvogne
- Landbrugsvirksomhed kan transportere afgrøder i ny fire-akslet tip-trailer
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Hundefører så tung lastbil på vejen
- Transportcenter får besøg af 63 EU-transportattacheer
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Lastbil- og bus leverandør udnævner to nye direktører
- Politiet tjekkede dyretransporter på Bornholm
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |