Bilsyn-virksomhed åbner storvognshal i Odense
Torsdag 29. august 2019 kl: 10:03
Af: RedaktionenOrgansiationen Dekra, der blandt andet er kendt for at udbyde kurser og uddannelsesforløb på transportområdet, har også en gren, der tilbyder syn af biler. Den gren får et nyt skud indenfor syn af store køretøjer, når en ny synshal åbner i Odense 2. september - denne gang alene til tunge køretøjer
- Dekra’s overordnede vision er at gøre verden til et sikrere sted. I Danmark vil vi ved organisk vækst og opkøb opbygge en landsdækkende kæde af bilsynshaller, hvor hallerne er lokalt forankret og lokalt drevet, siger finansdirektør i Dekra Danmark, Bo Bay Hougaard.
Organisk vækst på storvognsområdet
Ifølge direktør i Dekra Bilsyn, Githa Nørbæk, er åbningen af Dekra Bilsyn i Odense en del af den organiske vækstplan på storvognsområdet.
- Synshallen er nybygget og top moderne og samtidig vores indtog på storvognsmarkedet på Fyn. Hallen kan rumme et modulvogntog indendøre og har en grav i fuld længde, siger Githa Nørbæk.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bestanden er steget med 366
- Der er en forskel på 57 mellem nummer et og nummer to
- Batteri-elektriske lastbiler er nået 7 procent
- Politiet etablerer midlertidigt militært område i Køge
- Fire-akslet tip-trailer har Cramaro-rullepresenning
- Havne i Fredericia får ladestandere til lastbiler
- Efter seks månder er der en forskel på fire
- Pensionsselskab åbner nyt sundhedsfagligt center
- Efter en uge med ny EU-told er antallet af lavværdiforsendelser halveret
- Trailer med gående gulv kan rumme 91 kubikmeter
- Danmarks i dag eneste landsdækkende brevomdeler sætter nye postkasser op indendørs
- Vognmændene skal med i planerne for Danmarks totalberedskab
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




