Togoperatør skal have ny direktør
Mandag 29. juli 2019 kl: 08:26
Af: Jesper ChristensenMirko Pahl forlader TX Logistik AG med udgangen af juli. Selskabet oplyser, at Mirko Pahls afgang skyldes personlige årsager. Han kom til TX Logistik AG i marts 2017
Mirko Pahl stod for en yderligere udvikling af selskabet. Han fokuserede blandt andet op en organisatorisk genopretning af firmaet med fokus på moderne multimodale lokomotiver, men også på at fornyet licenserne til at køre på jernbanerne i Sverige og Danmark, og på transportoperationerne i den schweiziske korridor.
For at fremtidssikre TX Logistik har Mirko Pahl også stået for at få investeret i automatisering og digitalisering.
Mirko Pahls efterfølger ventes at blive præsenteret i løbet af de næste dage.
Om TX Logistik AG
- TX Logistik blev etableret i 1999
- Selskabet har datterselskaber i Schweiz, Østrig, Danmark og Sverige - og kontorer i Italien og Holland
- Since January 2017 har TX Logistik været et fuldt ejet af Mercitalia Logistics S.p.A., , der er et datterselskab under Ferrovie dello Stato Italiane - der er et statsejede italiensk jernbaneselskab
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Litauisk transportkoncern styrker sine aktiviteter i Polen
- Vognmandsorganisation tager positivt i mod EU's planer om investeringer i militær mobilitet og beredskab
- Vognmand på Lolland har fået bådtrailer til både nye og gamle både
- Myndigheder har bedt om mere tid - transportorganisation accepterer
- Tyve var på dieselrov i majnatten
- Pakkedistributør har indgået en netværksaftale med stor dagligvarekoncern
- Fire-akslet tip-trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot
- Arbejdet med at styrke totalberedskabet på Bornholm går i gang
- Palletyve kørte i rusten vogn
- Landets 117 godshavne håndterede 95,1 millioner ton
- Chauffør opdagede, at der manglede diesel i tanken
- Containeromsætningen voksede med 13 procent over tre måneder
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




