Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Fragtmand har fået to tvillinger

Torsdag 11. juli 2019 kl: 08:39
Af: Redaktionen

Lastas i Hedensted har leveret o to-akslede dolly’er til transportvirksomheden J. M. Jensen A/S i Skjern. Virksomheden, der er en del af Danske Fragtmænd’s landsdækkende netværk, blev etableret for 90 år siden i 1929

Fragtmand har fået to tvillinger
Dolly’erne, der kan kobles under en trailer - og bag efter en forvogn for at indgå i modulvogntog, har en koblingshøjde på 800 mm og en koblinglængde på 3.350 mm. Drejekransen er dobbeltkuglet med lås og monteret med drejeskammel.


Dolly’erne er leveret med to ni-tons luftaffjedrede aksler med skivebremser og hæve-/sænkeventil. Dn tilladte totalvægt er på 18.000 kg.


De nye dolly’er er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.


J. M. Jensen A/S ledes af tredie generation - Erik Jensen, John Bo Jensen samt fætteren Allan Poulsen. Virksomheden beskæftiger i dag ca. 50 medarbejdere, hvor en stor del har været ansat i over 20 år. 






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Antallet af trafikdræbte i EU faldt med tre procent
- Tankstationer må ikke reservere urimeligt høje beløb på forbrugernes konti
- Vognmand på Falster valgte 780 heste fra Göteborg
- Transport- og logistikkoncern omsatte for mere - og håndterede mere gods
- Høje brændstofpriser får bilister til at sætte farten ned
- Kulde og høje priser på benzin og diesel fik flere til at vælge vandvejen
- Flyttefirma på Djursland fik en kort levetid
- Elektriske lastbiler fra Sverige rækker op til 700 kilometer
- Batteri-elektriske lastbiler kan dække flere transportopgaver
- Vognmand i Støvring sætter tre lastbiler i to-holdsskift for at være mere brændstof-effektiv
- El-lastbiler og el-busser kan lade i Aarup på Fyn
- Færgefragten hos rederikoncern steg i marts

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst