Tre litauiske mænd er anholdt for cykeltyverier
Mandag 15. april 2019 kl: 19:50
Af: RedaktionenSærlig Efterforskning Vest anholdt mandag klokken 06.10 tre litauiske mænd på henholdsvis 29, 38 og 42 år gamle ved den dansk/tyske grænse. De tre mænd, der senere blev fremstillet i Grundlovsforhør i Retten i Randers, mistænkes for flere indbrud i cykelforretning i Jylland
Anholdelsen af de tre mænd skete på baggrund af et aktuelt indbrud i en cykelforretning i Silkeborg begået natten til mandag, samt efterforskning af flere organiserede indbrud i cykelforretninger i Midt- og Vestjyllands og Østjyllands Politikredse.
De anholdte mistænkes for flere større indbrud i cykelforretninger i Jylland, hvor der er blevet stjålet kostbare cykler. I forbindelse med anholdelserne blev de anholdte fundet i besiddelse af et stort antal stjålne cykler.
Anholdelserne, der skete ved den dansk/tyske grænse, blev foretaget i et tæt samarbejde med Særlig Efterforskning Vest, Midt- og Vestjyllands politi, Østjyllands politi og Udlændingekontrolafdelingen i Padborg.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Samarbejdet med Forsvaret skal op i gear
- Færger sejlede med flere passagerer
- Containerskibe sejlede mere gods direkte mellem Sverige og Asien
- Nyt vogntog med kran har 600 heste i 17-liters motor
- Korntiptrailer kan rumme 61,5 kubikmeter
- Godt hver tredie bilist bliver nervøs ved jernbaneoverskæringer
- Flydende beton løb ud over kanten
- Personbil kørte ind i siden af lastbil
- Kranproducent har opnået forkøbsret på areal i Galten
- Tunge elektriske lastbiler rækker længere
- Transportministeren skal svare på spørgsmål om indtægter fra vejafgifter
- Beskæftigelsesministeren finder ikke Arbejdstilsynets indsats tilfredsstillende
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




