Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
FAGBLADET 3F:

Polsk anklager undersøger to virksomheder med danske rødder

Fredag 29. marts 2019 kl: 11:30
Af: Redaktionen

Fagbladet 3F skriver, at den polske anklagemyndighed er i gang med at undersøge to virksomheder med danske rødder i byen Koszalin i den nordvestlige del af landet. Baggrunden er, at den polske anklager har mistanke om, at de to polske virksomheder har rekrutteret filippinske chauffører på baggrund af falske påstande om ansættelsesforhold og løn

Anklagemyndigheden har sat undersøgelsen af de to firmaer - HBT Internationale Transporte Sp. z o.o. og AEH - Andersen Euro-Handel, der deler adresse i Koszalin - i gang på baggrund af en politianmeldelse indgivet af  den regeringsuafhængige organisation (NGO) La Strada, der er et internationalt netværk imod menneskehandel og slaveri. Politianmeldelse bygger blandt andet på oplysninger fra det hollandske transportarbejderforbund, FNV, der hjalp de filippinske chauffører væk fra HBT og Andersen Euro-Handel. 


Over for 3F Fagbladet afviser de involverede firmaer på adressen i Koszalin, at der er noget at komme efter. 









Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Rumænsk chauffør kan se frem til bøde på 30.000 kroner
- Transportvirksomhed i Kolding med over 100 medarbejdere er gået konkurs
- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni
- Grønberg-virksomhed med fokus på træ har fået to nye fire-akslede forvogne
- Landbrugsvirksomhed kan transportere afgrøder i ny fire-akslet tip-trailer
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Hundefører så tung lastbil på vejen
- Transportcenter får besøg af 63 EU-transportattacheer
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Lastbil- og bus leverandør udnævner to nye direktører
- Politiet tjekkede dyretransporter på Bornholm

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst