Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
FAGBLADET 3F:

Polsk anklager undersøger to virksomheder med danske rødder

Fredag 29. marts 2019 kl: 11:30
Af: Redaktionen

Fagbladet 3F skriver, at den polske anklagemyndighed er i gang med at undersøge to virksomheder med danske rødder i byen Koszalin i den nordvestlige del af landet. Baggrunden er, at den polske anklager har mistanke om, at de to polske virksomheder har rekrutteret filippinske chauffører på baggrund af falske påstande om ansættelsesforhold og løn

Anklagemyndigheden har sat undersøgelsen af de to firmaer - HBT Internationale Transporte Sp. z o.o. og AEH - Andersen Euro-Handel, der deler adresse i Koszalin - i gang på baggrund af en politianmeldelse indgivet af  den regeringsuafhængige organisation (NGO) La Strada, der er et internationalt netværk imod menneskehandel og slaveri. Politianmeldelse bygger blandt andet på oplysninger fra det hollandske transportarbejderforbund, FNV, der hjalp de filippinske chauffører væk fra HBT og Andersen Euro-Handel. 


Over for 3F Fagbladet afviser de involverede firmaer på adressen i Koszalin, at der er noget at komme efter. 









Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Ny lov skal samle og styrke beredskabet for trafikken på tværs af landet
- Gamle færgehavne skal igen kunne modtage færger
- Politiet fandt 10.070 ulovlige puff bars i varebil
- Fremover får hver varepost et gebyr på to euro
- Toldhund fandt over 60 kg cannabis i københavnsk pakkecenter
- Chauffør kørte 93 km/t i sit vogntog - i byzone
- Chauffør satte varevogn fast under bro
- Sand og grus bliver en flaskehals for byggeri og anlæg
- Grisetransport brød i brand og spærrede motorvej i Sønderjylland
- Kapitalforvalter fra USA har godt fem procent af aktierne i dansk transportkoncern
- Lastbil kørte med skader på fordæk
- Ældre kvinde blev påkørt af en lastbil på P-plads

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst